VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třešť: V opuštěném pivovaru by se mohli zabydlet senioři

Třešť, Jihlava – Objekt bývalého pivovaru v Třešti v blízkosti místního zámku a silnice na Stonařov by do tří let mohl ožít. Společnost Prix Morava z Větrného Jeníkova, která objekt vlastní, přišla se záměrem vybudovat zde domov pro seniory.

3.6.2016
SDÍLEJ:

Nevyužitý objekt. Bývalý pivovar v Třešti už léta hledá využití, nyní se nabízí projekt domova pro seniory.Foto: Deník/Jana Kodysová

V současné době si nechává od jihlavské společnosti Penta zpracovávat projekt a zjišťuje možnosti případné podpory pro svůj záměr.

„Přemýšleli jsme, co by se dalo s objektem udělat, a domov pro seniory se jeví jako vhodné využití," uvedl Zdeněk Musil, zástupce společnosti Prix Morava.

Společnost už o svém záměru jednala také s městem. Starosta Vladislav Hynk v případné přestavbě na dům seniorů problém nevidí. „Osobně bych byl rád, kdyby domov pro seniory ve městě vznikl. Obecně si myslím, že na velikost našeho města a celkově pro spádový region taková sociální služba chybí," vyjádřil se starosta města. Územní plán by se kvůli záměru měnit nemusel.

Majitel objektu bude usilovat o to, aby pro svůj projekt získal rovněž podporu Kraje Vysočina. Nejlépe zařazením do sítě poskytovatelů sociálních služeb. Ta by mu dávala možnost čerpat od kraje podporu. „Pravděpodobně bychom založili neziskovou organizaci, která by projekt domova pro seniory měla na starosti," dodal Musil s tím, že se v poslední době byznys s domovy pro seniory u nás rozrůstá, ale zároveň není příliš přehledný.

„Jsme v tomto začátečníci, ale pokud projektanti řeknou, že je objekt pro tyto sociální účely vhodný, tak zde šanci na realizaci vidíme," uvedl Musil.

Co se týče nákladů, tak Musil počítá s investičním nákladem na jedno lůžko ve výši 700 až 800 tisíc korun. „Pokud bychom se bavili o domově s 60 až 80 lůžky, vycházelo by to celkově na nějakých 70 milionů korun. Realizace by se potom jevila někdy v letech 2018 a 2019," dodal Musil.

VÍCE ZÁJEMCŮ

V těsné blízkosti pivovaru stojí budova bývalého domova dětí a mládeže. Ta je ve vlastnictví Střediska společných činností (SSČ) Akademie věd České republiky. Starosta Třeště Hynk připustil, že je to jedna z dalších možností, kde by domov pro seniory mohl vzniknout. „Existuje ještě další subjekt, se kterým jsme o možnosti vzniku domova pro seniory hovořili. I město má v té části své pozemky, které by se daly na tento záměr využít," upřesnil starosta Hynk.

Pavel Formáček, ředitel divize správy majetku a služeb SSČ Akademie věd ČR, potvrdil, že s městem o možnosti přestavby na domov pro seniory jednají. „Jsme v počáteční fázi, řešili jsme, zda by bylo možné objekt nějakým způsobem městu postoupit k tomuto účelu," poznamenal Formáček. Není tak vyloučené, že by se případně projekty společnosti Prix Morava, města a Akademie věd navzájem propojily.

Sám Kraj Vysočina plánuje v posledních letech lůžka v domovech seniorů posilovat. Ať už ve vlastních zařízeních, nebo právě prostřednictvím podpory projektů soukromých zřizovatelů. Podle radního pro sociální oblast Kraje Vysočina Petra Krčála je počet lůžek v krajských domovech pro seniory poddimenzován.

„V okrese Jihlava je v současné době 326 lůžek. Na Třebíčsku je jich 695. Dobrá situace je i na Pelhřimovsku. Málo lůžek v domovech seniorů je rovněž na Havlíčkobrodsku a na Žďársku," zhodnotil stav v jednotlivých okresech radní.

Autor: Jana Kodysová

3.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení