„Letos jsem opět podal žádost na ministerstvo vnitra, zda by bylo možné areál zpřístupnit. Bohužel přišla zamítavá odpověď s tím, že tam veřejnost nepustí, protože to neumožňuje současné využití bunkru jako skladu. Co supertajného tam nyní skladují, mi samozřejmě nesdělili,“ řekl k tomu Jiří Šťastný z třešťského Muzea Tesla, který dříve spolu s kolegy z muzea prohlídky zajišťoval. A to například v září, kdy ve městě probíhají Dny otevřených památek.

Třešťský areál S-7 je jediným odtajněným vojenským bunkrem na Vysočině, kam má, nebo možná spíše měla veřejnost možnost se podívat. Jeho nejvyšší utajení bylo zrušeno rozhodnutím vlády v roce 2011, od roku 2012 byl příležitostně přístupný.

Vojenský bunkr se nachází mezi rybářskými sádkami a zámeckým parkem v Třešti. Postaven byl v sedmdesátých letech minulého století a měl sloužit jako záložní úkryt v případě ohrožení státu. Objekt byl dokončen v roce 1974, kdy byl z důvodů vysokého utajení označen za sklad ovoce a zeleniny.

Areál ukrývá čtyřpodlažní hlavní budovu, kterou tvoří dvě nadzemní a dvě podzemní patra. Každé podlaží má rozlohu 1 480 čtverečních metrů. Objekt poskytoval možnost ukrytí a přežití zhruba dvěma stům padesáti lidem. Je navržen a postaven tak, aby odolal nejenom nesčetnému množství bojových látek a plynů, ale i radiaci z atomového výbuchu. V případě válečného konfliktu se odtud měly udílet velitelské pokyny. Většina technologií umístěných v bunkru je do dnešního dne udržována ve funkčním stavu. Koncem osmdesátých let se tam konalo i velké cvičení požárníků a složek civilní obrany.