Projekt Cestujeme po Regionu renesance, který se týká čtyř mikroregionů, má být hotový do konce března. Kromě naučných stezek jsou součástí ještě odpočinková hnízda pro cyklisty a turisty.

„Za Mikroregion Třešťsko jde o různé aktivity v celkové částce 2,2 miliony korun," uvedla místostarostka Třeště Eva Požárová.

V Třešti se stezka slavnostně otevře na Den Země 22. dubna s názvem Podivuhodná setkání Eleonory Sternbachové, která byla jednou ze čtyř dětí majitele zámku. Bude dlouhá čtyři kilometry a čítá celkem patnáct zastavení. „Zájemci se projdou přírodou kolem rybníčku a vrátí se zpátky do zámku. Na zámku si vyzvednou kartičku s tajenkou a na jednotlivých zastaveních najdou odpovědi. Pokud si stezku neprojdou, tak se odpovědi nedozví," uvedla místostarostka Třeště Eva Požárová.

Ti, kteří si stezku projdou, se setkají se slavnými osobnostmi Třeště. Potkají se s Aloisem Schumpeterem a také se Šimonem Partlicem.

V Batelově v těchto dnech vzniká stezka s názvem Po stopách Karla Havlíčka Borovského. „Každým dnem by se měla stezka instalovat," podotkl starosta Batelova Jiří Doležal s tím, že do konce března bude hotová. Novinář a spisovatel Karel Havlíček Borovský totiž v Batelově za svého mládí často pobýval na prázdninách a na kopci za městečkem vznikly první sloky známé básně s názvem Dumka. „Něž byl převezen do Brixenu, tak poobědval v Batelově s panem poštmistrem," uvedla Požárová. Tato stezka bude mít 4,5 kilometru.

Třetí naučná stezka vzniká ve Stonařově. Bude nejdelší, má mít deset kilometrů a povede údolím Jihlávky, kdy se turisté dostanou na stonařovské Aleje. „Stezka má deset zastavení a provázet ji budou čápi, kteří mají vztah ke Stonařovu," uzavřela téma Požárová s tím, že bude zaměřena především na přírodní bohatství.