Posledních padesát pokladniček z Jihlavy rozpečetili v úterý třicátého ledna v jihlavské Charitě. Celkem v nich bylo přes dvě stě tisíc korun, potenciál krajského města je ale zřejmě vyšší.

„V Telči se vybralo rekordních 410 tisíc korun, ale Jihlava není pokrytá, je specifická,“ pokrčil rameny mluvčí Charity Marek Mašát s tím, že v Jihlavě se konají i další akce jako Tříkrálový svařák nebo Tříkrálový koncert spolu s jihlavskou základní uměleckou školou.

Za menším úspěchem sbírky v Jihlavě může být i anonymita velkého města. Na vesnici se lidé přeci jen znají a spíše přispějí. Není ale pravidlem, že by lidé v Jihlavě neměli malé koledníky rádi.

Například Jana Jelínková se na ně každoročně těší. „Samozřejmě, že jsem třem králům přispěla, kromě peněz do kasičky dám vždy i dětem čokoládu. Je potřeba podpořit, že jdou ve svém volném čase koledovat,“ podělila se o svůj názor.

Hned šest hasičských jednotek likvidovalo požár střechy rodinného domu v obci Vápovice na Jihlavsku.
Dům ve Vápovicích zapálil cizinec. Senioři přišli o vše

Někteří lidé ale malé koledníky nevítají s otevřenou náručí, děti zažívají i nepříjemné okamžiky. „Tyto děti nesou těžce případy, kdy jsou lidé vulgární, bouchnou jim dveřmi před nosem a podobně. Ti starší jsou už poučení, hodí to za hlavu a jdou dál,“ podělil se Mašát o zkušenosti z terénu.

Koledníkům nepřály letos ani okolnosti. „Podmínky nebyly ideální, pršelo. Lidé jsou navíc podráždění a nevlídní, začátkem ledna navíc řádil covid a respirační onemocnění,“ vyjmenoval Mašát všechny lapálie, které letos tradiční sbírku potkaly. Přesto se podařilo vybrat nejvíce peněz v historii, zatím neoficiální částka je něco málo přes 2,8 milionu korun.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Velkým překvapením skončila Tříkrálová sbírka ve Vápovicích, což je s ani ne čtyřiceti obyvateli nejmenší obec Jihlavska. „Máme tam velkého patriota sbírky, letos jsme otevřeli pokladničku a tam bylo pětadvacet dvoutisícovek, tedy padesát tisíc korun, hezky narovnaných,“ usmál se Mašát.

Jihlavské Charitě se naopak podařilo více zpropagovat Tříkrálovou sbírku. „Video z Luk dostalo na sociálních sítích skoro pět tisíc lajků, což je super. Charita Česká republika má u příspěvků tisíc, dva tisíce,“ porovnal Mašát. Jihlavská Charita má téměř pět tisíc sledujících.

Obchvat - illustrační foto
Přeložka silnice z Jihlavy do Stonařova odlehčí obcím na trase. Podívejte se

Pod videi se také objevily negativní komentáře. „Hejtři byli drsní. My k tomu máme naštěstí krizový plán, tak jsme reagovali. Souvisí to ale s tím, že odezva bude vždycky pozitivní i negativní,“ pokrčil rameny Mašát. Vypozoroval, že se v diskuzích nejen vzájemně podporovali skeptici, ale psali tam i lidé, kterým charita pomohla, a ti se za ni bili.

Vybrané peníze půjdou zejména mladým klientům nízkoprahového zařízení Zastávka Telč. Je potřeba také rekonstrukce budovy, kde sídlí domácí hospic Bárka a odlehčovací služba Adapta a Charita chce odkoupit budovu Centra U Větrníku.

Stavba jihovýchodního obchvatu Jihlavy.
Kraj hledá firmu, která postaví další část obchvatu Jihlavy

Kdo se snad letos se třemi králi nesetkal, může Charitě přispět virtuálně. „Lidé, kteří ještě chtějí podpořit uskutečnění tříkrálových záměrů pro rok 2024, mohou využít webové stránky www.trikralovasbirka.cz,“ informoval závěrem Roman Mezlík, hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky na Jihlavsku a Dačicku.