„Definitivní výnos budeme znát až ke konci ledna. Například není sečtená velká oblast Dačicko, která patří pod stejnou diecézi, jako města na Jihlavsku. Příští týden bychom měli také otevřít a sečíst vybrané peníze z pokladniček koledníků z Jihlavy,“ informoval koordinátor Tříkrálové sbírky na Jihlavsku Roman Mezlík.

Zapečetěné pokladničky spolu s pracovníky Oblastní charity Jihlavy otevírají navíc i úředníci z radnic. „Ve velkých městech jako je Jihlava zabere počítání mnoho času. V krajském městě nám se sečtením každoročně pomáhá Elena Šťávová z jihlavské radnice, která má v krajském městě na starosti agendu veřejných sbírek,“ dodal Mezlík.

Na Třešťsku koledníci vykoledovali přes dvě stě tisíc korun. Přes sto tisíc korun vybrali koledníci na Brtnicku. Štědří byli také obyvatelé Luk nad Jihlavou. Do pokladniček vhodili přes sedmdesát tisíc korun.

Většina vykoledovaných prostředků zůstává v regionu, kde byly vybrány. „Letošní výtěžek poputuje do charitních pečovatelských služeb, které působí v Kamenici, Lukách nad Jihlavou, Telči, Nové říši i v Kostelci. Peníze tam budou použity na aktivizační služby pro seniory,“ sdělila tisková mluvčí Oblastní charity Jihlava Barbora Živná.

Záměry na využití sbírky jsou známé již od října. „Zasíláme je na Diecézní charitu Brno, slouží jako návrh, a pokud se nestane žádná nepředvídatelná událost, tak na každou položku následně píšeme projekt, který je posuzován komisí,“ vysvětli Mezlík proces, který předchází použití peněz.

Další část by Oblastní charita Jihlava ráda využila na provoz Šatníku v Dačicích. „Jedná se o službu, která sbírá oblečení a textil, následně ho třídí a rozděluje sociálně potřebným, lidem v akutní hmotné nouzi, včetně těch, které postihla mimořádná situace, například povodně, požár. Celý chod Šatníku zajišťují dobrovolníci,“ doplnila Barbora Živná.

Vybrané peníze budou rovněž použity na Centrum pro sociálně znevýhodněné, které bude nově fungovat v jihlavské Žižkově ulici, ale i na záchrannou síť pro lidi v nouzi. „To je nová služba charity, která se v tomto roce rozjíždí,“ uvedla Živná.

Průběžné výsledky Tříkrálové sbírky jihlavská charita zveřejňuje na svých webových stránkách jihlava.charita.cz. Prozatím je rozpečetěno 160 z 400 úředně zapečetěných pokladniček. Aktuální výnos činí přes osm set tisíc korun.

Koledníky Oblastní charita Jihlava začíná hledat vždy koncem listopadu. V menších obcích se jim hledají mnohem snadněji než ve větších městech.

„Letos se nám nepřihlásilo opět dostatek koledníků pro krajské město. Zbylo asi šest pokladniček. Bývá to tak ale každým rokem. Ještě šest koledníků mohlo vyrazit za koledou do jihlavských ulic,“ podotkl Roman Mezlík.