Vlna tropických veder v těchto dnech paralyzuje Jihlavsko, na některých místech dokonce padají teplotní rekordy. Teploty nad třicet stupňů Celsia vydrží do čtvrtka, o víkendu se má ochladit asi o deset stupňů.

Rozpálené ulice v centru Jihlavy od úterka svlažuje kropicí vůz. „Začali jsme dopoledne a pokud bude horké počasí i nadále, budeme pokračovat i v dalších dnech," řekl v úterý mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Cisterna kropicího vozu pojme sedm kubíků vody, ke kropení ulic v městské památkové rezervaci se používá užitková voda z řeky Jihlavy.

Venkovní část jihlavského aquaparku Vodní ráj je v tyto dny v obležení lidí, kteří se snaží zchladit ve vodě a co nejvíce si užít teplé letní počasí, na něž tak dlouho čekali. „V pondělí přišlo 678 lidí, dnes už jich bylo přes tisíc. Jen pro porovnání, v týdnu od 8. do 16. června jsme měli celkovou návštěvnost 536 lidí," zmínil v úterý Málek s tím, že mnohem větší návštěvnost se dá očekávat v červenci a srpnu, tedy o letní prázdninách a v době dovolených.

Venkovní areál Vodního ráje je otevřený od druhého červnového víkendu, oficiálně tam letošní letní sezona začala přesně před týdnem. „O víkendu 8. a 9. června, kdy už bylo poměrně slušné počasí, byla návštěvnost mizerná, celkem přišlo 63 lidí, kapacita venkovní části je přitom 2 500 lidí," dodal Málek. Vodní ráj letos kvůli špatnému počasí zahajoval letní sezonu se čtrnáctidenním zpožděním. V předchozích letech se otevíral vždy o posledním květnovém víkendu.

Lidé v těchto dnech zamířili také k rybníkům. Kvalitu vody ve vyhlášených přírodních koupalištích na Jihlavsku začali nyní kontrolovat hygienici z krajské hygienické stanice. V pondělí provedli odběr vody v Malém pařezitém rybníku, Velkém pařezitém rybníku, Černém rybníku a v rybníku Nadymač. Výsledky budou známé ve čtvrtek. K vodě se hygienici chystají také příští pondělí.

Před horkem se chodí lidé schovat také do jihlavského podzemí. Jak Deníku potvrdil předseda občanského sdružení Georgii Agricola David Kočka, katakomby nyní navštěvuje více lidí než obvykle.

Pracují na dálnici, dostanou více vody

S extrémními teplotami se potýkají také dělníci, kteří pracují venku na přímém slunci. To se týká například i těch, kteří pracují na modernizaci dálnice D1 mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou. „Podle zákoníku práce jsme povinni našim zaměstnancům, kteří pracují venku, při extrémních teplotách zajistit dostatečný přísun tekutin. Dostávají minerální vodu a nealkoholické nápoje," vyjádřila se mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Ve dnech, kdy panují velká vedra, by se měli nejvíce hlídat hlavně chronicky nemocní lidé, například kardiaci. „Pro všechny lidi bez rozdílu pak platí, že by měli během dne vypít dva až tři litry vody, přes poledne nechodit na sluníčko a co nejvíce omezit fyzické aktivity," doporučila ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová. Lidé zatím vedra snášejí dobře, na Vysočině krajští záchranáři zvýšený počet výjezdů kvůli vedru nezaznamenali. Standardně krajští záchranáři vyjíždí průměrně k 93 případům denně.

Podle meteorologů by mělo proudění tropického vzduchu od jihu na naše území pokračovat ve středu a částečně i ve čtvrtek, kdy by se hlavně odpoledne mohou objevit přeháňky a  bouřky. Pro celé území České republiky stále platí výstraha na velmi vysoké teploty. Lidé by měli při pobytu venku používat krémy s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle a pokrývky hlavy.

ZUZANA MUSILOVÁ + ČTK