Na záchranné stanici v Telči poskytuje zvířatům komfort přirozený stín z vysázených stromů. „Obecně platí, že se zvířata, na rozdíl od lidí, vždy teplotě přizpůsobí,” řekl provozovatel stanice pečující především o hendikepovaná zvířata Pavel Dvořák.

Podobné zkušenosti mají i ve druhé záchranné stanici na území Kraje Vysočina v Pavlově. V souvislosti s tropickým počasím bývají skloňováni trpící ježci, nic takového však nepozoruje ředitel stanice Zbyšek Karafiát. „Ježci se umí přepnout do režimu letní hibernace, přes horka dokáží spát i několik týdnů. Je ale možné, že na podzim budou mít menší mláďata.” Lidé by podle něj měli v případě vysokých teplot zvířatům dělat v přírodě pítka.

„Naopak se rodí větší počet mláďat ptáků,” konstatoval Karafiát. Za pravdu mu dávají i v Telči, kde si všímají, že ptáci létají na slunci pro radost.

Horší je to u vody

Obavy mají odborníci u vodních živočichů. „Rybníky zarůstají řasou, ryby v nich by nemusely přežít,” varoval Dvořák. Při velkých vedrech výrazně roste produkce jedu botulotoxinu, který se skrze potravu dostává do těl vodních ptáků. Zahubit by mohl kachny nebo labutě.

Rybáři výrazný úhyn ryb v okolí Jihlavy prozatím nezaznamenali. „Skoro nikde nic neteče. Řeka Jihlava teď vypadá jako potok, Jihlávka je téměř bez průtoku. Můžeme jen doufat, že nám ryby neuhynou. V tuto chvíli to ale odhadnout nedokážeme,” uvedl hospodář jihlavského spolku Moravského rybářského svazu Drahoslav Kalina.