„Hledání vhodného dárce trvá poměrně dlouho. Nemocný žije v nejistotě, jestli dostane šanci se uzdravit. Pro kamarádku to dopadlo dobře. Kostní dřeň darovala její sestra. Chtěli jsme poděkovat za to, že se z toho Janča dostala. Stali se z nás dobrovolníci a hledáme lidi, kteří se zapíší do registru. Já bohužel ze zdravotních důvodů nemůžu,“ řekla Martina Chmelová.

Kamarádka transplantaci kostní dřeně podstoupila loni v březnu. V květnu Martina Chmelová uspořádala první nábor. Zapojila se už i její kamarádka s leukémií. Pomáhá doteď. „Vhodného dárce v registru nenajde pětadvacet procent nemocných. My se snažíme, aby toto číslo kleslo. Pravděpodobnost, že se dárcem po zápisu člověk skutečně někdy stane, je jedno procento. Ale už jen svou přítomností v registru dáváte pacientům ohromnou naději,“ vysvětlila Chmelová.

Vichřice Sabine poškodila dne 10. února 2020 několik střech v Rohozné na Jihlavsku.
Spoušť po Sabine: Rohozná chystá sbírku

Od loňského května spolu s dalšími dobrovolníky dělá nábory na různých místech republiky. Dorazila i do Jihlavy, kde se do Českého národního registru dárců dřeně přišlo zapsat několik desítek lidí. „Jsme velmi mile překvapení, určitě se na Vysočinu někdy zase vrátíme,“ uvedla Chmelová.

Bolest není velká

Dobrovolnice se často setkává s tím, že lidé mají strach z bolesti při odběru kostní dřeně. „Když se řekne kostní dřeň, hned dodáváme au a představujeme si bolest. Tak hrozné to není. Málokdo ví, že dnes existují dva způsoby odběru,“ přiblížila Chmelová.

Známější je odběr punkční jehlou přímo z pánevní kosti. Trvá půl hodiny a lékaři dárce uspí. Člověk může několik dní po zákroku cítit menší bolest, jako kdyby upadl a narazil si bok.

Druhým způsobem je odběr krvetvorných buněk přímo z krve, je podobný darování krevní plasmy.

Klokánek rudohnědý ze ZOO Jihlava má mláďata, což je unikát.
OBRAZEM: Mláďata vzácných klokánků se narodila v jihlavské zoo

„Separátor si vysbírá pouze krvetvorbné buňky pro pacienta a všechny ostatní složky krve vrátí zpět do těla. Dárce dostane dva vpichy, odběr zabere čtyři hodiny. Je to nepohodlné, ale ta troška nepohodlí za záchranu života někoho jiného stojí,“ uzavřela Chmelová.

Do registru se může přihlásit člověk ve věku mezi osmnácti a pětatřiceti lety a s váhou nad padesát kilogramů. Musí být zdravý a nesmí trvale užívat léky. Na odběr kostní dřeně jde až v momentě, kdy lékaři zjistí, že je vhodným dárcem pro konkrétního člověka.