Nejen výročí vzniku Klubu českých turistů (KČT), ale i sto let republiky si členové klubu připomenou v sobotu sedmnáctého března. To se totiž koná již sedmadvacátý ročník Zahájení jarní turistické sezony na Vysočině. „Své brány řádně registrovaným členům KČT otevře nejen jihlavská radnice, ale i Brána Matky Boží, Dům Gustava Mahlera nebo jihlavské podzemí,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Turisté si projdou historickou část města, kde je bude doprovázet průvodce s komentářem. Bude možné zvolit i delší trasu se zaměřením na hornickou minulost Jihlavy, kdy MHD doveze zájemce k Hornické naučné stezce okolo vrchu Rudný a další cesty povedou i na méně známá místa v okolí Hybrálce. I tam byla rozšířená důlní činnost. Nejdelší trasa měří asi třicet kilometrů a zavítá i na méně známé kutiště na Rounku.

KČT, který byl založen v roce 1888 skupinou vlastenců kolem Vojty Náprstka, dnes sdružuje téměř čtyřicet tisíc členů po celé republice. „Ač je velká část organizovaných turistů v seniorském věku, životní energií a duševní čilostí mohou být příkladem pro mnohé mladší,“ uvedl Stanislav Balík, místopředseda KČT Vysočina.

„Klub připravil a realizuje projekt 100 let republiky, 130 let v pohybu. V nabídce je sto pochodů, sto výletů, sto kulturních zážitků, do projektu je zapojena také oblast Vysočina,“ doplnil Balík. Na vybraných turistických akcích bude možné si zakoupit sběratelské brožury, do nichž lze získat z každého pochodu speciální razítko a samolepku.