Dosavadní nájemce k 31. červenci letošního roku končí a majitel, Klub českých turistů (KČT) Čeřínek, už za něj více než měsíc hledá náhradu. A bojí se nejhoršího. „Vůbec si nedovedu představit, že by chata zůstala bez provozu, to by pro nás byla katastrofa. Volalo nám kvůli tomu hodně lidí, spíše se ale jen informovali. Zatím máme dva vážné zájemce, kteří se ještě rozhodují. Více budeme vědět v srpnu, kdy by také mělo dojít k předání chaty novému nájemci," uvedl předseda KČT Čeřínek Jiří Veselý.

Turisté zkoušeli oslovit podnikatele z okolí, včetně majitele blízkého lyžařského areálu, ti se ale do dalšího závazku v podobě měsíčního nájmu v desítkách tisíc korun nehrnou. A právě celkově špatná ekonomická situace je hlavním důvodem, proč se dosavadní provozní Zdenka Průchová rozhodla po deseti letech největší chatu v této turistické oblasti opustit. „Poslední dva tři roky nám tu výrazně klesla návštěvnost. Lidé šetří, kde se dá. Chata má velkou kapacitu, kterou se nedaří zaplnit, a navíc by budova snesla i rozsáhlejší rekonstrukci," řekla Průchová s tím, že nyní je chata otevřena spíše jen nárazově.

„Ukončuji sezonu, v podstatě už jen vyklízím a stěhuji své věci. Co nevidět si chceme otevřít u nás v domě v Hutích bufet s občerstvením pro turisty," doplnila Průchová. Podle ní nejvíce lidí na Čeřínek zavítá spíše v zimě, na jaře a na podzim, letní měsíce 
za vrchol sezony paradoxně nepovažuje.

„Je pravda, že dříve byla chata využívaná mnohem více, konaly se tu školky a školy v přírodě. Dokonce tu několikrát byli ubytováni klienti jihlavské psychiatrické léčebny, když probíhala její rekonstrukce.To ale také skončilo," připustil Veselý.

Návštěvníky turistické chaty na Čeřínku navíc může odradit i špatná dopravní dostupnost. „Dostat se k chatě je trochu oříšek. Cesta je špatná, autobusy do nedalekých Hutí zrušili," dodal předseda.

To, že je Čeřínek v létě bez turistů, potvrdil i správce lyžařského areálu Miroslav Navrátil. „My pronajímáme menší chatu pro dvacítku lidí přímo u vleku. Největší zájem mají turisté v zimě v době vánočních nebo nebo jarních prázdnin, to tu stráví klidně celý týden. Přes léto si lidé chatu zamlouvají spíše na víkendy," podělil se o zkušenost Navrátil.

Situace na vrcholu Čeřínku překvapuje i turisty, kteří tam zavítají. „Na začátku prázdnin jsem jel na kole přes Jihlavské vrchy, a vyšlapal také na Čeřínek. Chata byla bohužel zavřená, i když si pamatuji, že před několika lety se v ní dalo napít i najíst. Oproti nedalekému Křemešníku bylo na Čeřínku úplně mrtvo," řekl Martin Janoušek z Brna.

Turistická chata má kapacitu kolem sedmdesáti lůžek, do restaurace se vejde sto lidí. Turisté se chatu z osmdesátých let snaží rekonstruovat podle aktuálních finančních možností. „Větší opravy, například výměnu oken a rekonstrukci sociálního zařízení, zajišťujeme po dohodě s nájemcem. Peníze, které dostaneme na nájemném, investujeme do zpátky do chaty," dodal Veselý.

ZUZANA MUSILOVÁ