Do Kamenné na Polensku se sjíždí turisté z celé Vysočiny, aby slavnostně zahájili jarní sezonu. Tradiční akce se koná pravidelně každý rok, vždy na jiném místě kraje, a účastní se jí několik stovek lidí.

Začátek je v 9.30 hodin. Pro pěší jsou připraveny trasy o délce pět, deset, dvanáct a dvacet kilometrů, cyklisté si mohou projet padesátikilometrovou trasu. Turisty mimo jiné čeká cesta do Polné, kde si prohlédnou například místní památky.

Setkání v Kamenné si nenechají ujít třeba turisté z KČT Čeřínek nebo členové KČT Telč. A prý je neodradí ani aktuální, spíše zimní počasí. „Od nás jede dvacet pět až třicet lidí, na zahájení nesmíme chybět, i když je to spíše takové symbolické. Na vycházky totiž pravidelně chodíme od začátku roku o každém víkendu. Vynecháme jen, když je opravdu špatné počasí. Spoustu dalších akcí máme naplánovaných i na příští týdny," řekl v pátek předseda KČT Čeřínek Jiří Veselý.

Do Kamenné míří také turisté z Telče. „Z našeho klubu se vypraví asi okolo dvaceti lidí. Jedeme vlakem. Já sám jsem v Kamenné a jejím okolí ještě nebyl. Akce to bude zřejmě velkolepá, podle toho, co všechno je v plánu," uvedl v pátek předseda KČT Telč Vladimír Mazal s tím, že se na jarní turistickou sezonu velmi těší. A hned prozradil proč.

V Telči připravili novinku pro seniory

„Na letošní rok jsem připravil novinku, která se v Telči koná úplně poprvé. Jmenuje se Panstvím Zachariáše z Hradce a jde o pětidenní akci, zaměřenou na turistické výšlapy do okolí Telče. Je určena hlavně pro seniory, kteří mají hodně volného času, ale zúčastnit se může kdokoli," vysvětlil Mazal.

Nultý ročník akce se uskuteční ve dnech 13. až 17. května. Turisté se podívají například do Nové Říše, na hrad Roštejn a na Javořici nebo do Studené. „Vracet se budeme do Telče, kde bude zajištěno ubytování. Už nyní se mi hlásí zájemci z celé republiky. Jestli v tom budeme pokračovat i v dalších letech, to se uvidí pode toho, jaký bude mít akce ohlas," doplnil Mazal. Kromě toho turisté z Telče v listopadu pořádají tradiční pochody Vysočinou k Telči a Cestou Jana Hvězdy z Vícemilic. Ty letos budou věnované 125. výročí od vzniku klubu českých turistů.

„Nebudeme zahálet, ani co se týče obnovy turistického značení. Letos budeme obnovovat 50 kilometrů tras, půjde o žluté značky. Celkem máme na Telčsku na starost 150 kilometrů tras, značení se musí obnovovat každé tři roky. Dohromady je nás šest značkařů," uzavřel Mazal.

ZUZANA MUSILOVÁ