Zajímavá výstava, přednášky, dny otevřených dveří, turnaj v šoupané, charitativní akce nebo třeba narozeninový den. I tak může ve specializovaných zařízeních na Jihlavsku vypadat Týden sociálních služeb, který odstartoval už v pondělí.

Bohatý program si připravilo i jihlavské Psychocentrum. „Dnes tu máme den otevřených dveří, zájem je větší než obvykle. Ve středu je den otevřených dveří pro instituce, ve středu vzdělávací den pro pěstouny, náhradní rodiny a  další zájemce a ve čtvrtek den duševního zdraví, kdy lidé mohou přijít na konzultaci bez předchozího objednání," řekla v pondělí ředitelka Olga Hinková.

Dny otevřených dveří Psychocentra se konají na pracovištích v Jihlavě, Žďáře nad Sázavou a v Třebíči vždy od 9 do 16 hodin. Více informací je na stránkách www.psychocentrum. cz.

Pořádně rušno tento týden mají také v Domově pro seniory v Telči. V pondělí se tam konal turnaj v oblíbené stolní hře šoupané. V úterý se zájemci mohou připojit k pravidelnému úternímu klubu, zaměřenému na komunikaci a na trénink krátkodobé a dlouhodobé paměti. „V plánu jsou i některé společenské akce – v úterý to bude opékání špekáčků a ve středu narozeninový den, kde oslavenci dostanou drobné dárky. Na čtvrtek a pátek je připraven den otevřených dveří našeho zařízení, vždy od 9 do 16 hodin. Zájemci si mohou domov prohlédnout a mohou se informovat o tom, jak to tu chodí," přiblížil program telčského Domova pro seniory sociální pracovník a metodik Jindřich Plachý.

Výstava na radnici

K Týdnu sociálních služeb se připojilo i telčské Sdílení. V úterý od 14 hodin se v aule Gymnázia Otokara Březiny koná přednáška Paliativní medicína v praxi. Je určená hlavně pro odbornou veřejnost – lékaře, zdravotní sestry, zastupitele obcí či duchovní, zúčastnit se však mohou všichni, kdo se o tuto problematiku zajímají. „Ve středu pak ve vstupní síni telčské radnice zahájíme výstavu Nevšední tvář radosti. Jsou to fotografie s pacienty českých lůžkových i domácích hospiců. Putovní výstava bude v Telči k vidění do konce října," zmínila ředitelka Sdílení Michaela Čeřovská. Sdílení v pondělí vyhlásilo veřejnou sbírku. Peníze budou použity na financování domácí hospicové péče z půjčovny zdravotních a kompenzačních pomůcek.

Týden sociálních služeb si připomene také Oblastní charita Jihlava. Ve středu se totiž na jihlavském Masarykově náměstí uskuteční podzimní prodávání koláčů pro Bárku. Zakoupením koláče lidé přispějí na nákup pomůcek pro nemocné a na provoz Bárky – domácí hospicové péče.

Akce se uskuteční od 7 do 17.30 hodin. Posláním jihlavské charitativní domácí hospicové péče Bárka je prostřednictvím zdravotní, sociální, psychologické a duchovní podpory umožnit těžce a nevyléčitelně nemocným prožít poslední období svého života doma, v kruhu svých blízkých.

Bárka zajišťuje odbornou zdravotní péči, odlehčovací službu a základní sociální poradenství, psychologickou pomoc a také duchovní péči a podporu.

Den otevřených dveří v rámci Týdne sociálních služeb pořádá i Občanská poradna Jihlava. Zájemci se tam mohou dostavit ve středu mezi devátou a třináctou hodinou.

ZUZANA MUSILOVÁ