Jako většina velkých nemocnic, i ta v Jihlavě bojuje s problémy s parkováním. „Je to vždy o nervy. Místa navíc by se tam určitě uživila,“ pronesla například Lucie Novotná, které do nemocnice nedávno vezla manžela. A její přání se splní. Byť ne brzy.

U nemocnice vznikne nový parkovací dům. „Pro stavbu nutnou kvůli budoucímu provozu nemocnice využijeme rozvojové plochy současného záchytného místa,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast majetku, Karel Janoušek.

Čtyřpodlažní budova má nabídnout přibližně čtyři stovky míst pro auta, přičemž jednotlivá patra propojí schodiště pro pěší i výtah. Radní rovněž uvažují o částečném zastřešení s rostlinami.

Na pohodlnější parkování si návštěvníci nemocnice však ještě počkají. Celá příprava je teprve v počátcích a jen projektant bude známý nejdříve v prosinci letošního roku. To samé platí i pro zbrusu nový pavilon, který souběžně s domem vyroste na pozemku po zbouraném infekčním oddělení.

Pavilon bude pětipodlažní s dvěma křídly propojenými pochůzkovými rampami. „Počítáme s tím, že se sem přemístí ambulantní rehabilitační oddělení, hemodialýza se čtyřiadvaceti plnohodnotnými místy a oční oddělení včetně samostatného operačního traktu. Bude zde rehabilitační lůžková část, geriatrická rehabilitace, návazná péče i paliativní péče. Studie počítá až s 134 lůžky a čtyřiadvaceti vyšetřovnami,“ vyjmenovala mluvčí vysočinského krajského úřadu Eva Neuwirthová.

Stejně jako parkovací dům je s otazníkem i zahájení výstavby pavilonu. „Projektant bude mít k dispozici zhruba rok a půl na přípravu všech potřebných dokumentů. Kolik to celé má stát, je zatím těžké odhadovat. Je to velký projekt, takže se bavíme o stovkách milionů korun,“ doplnila Neuwirthová.

Nový parkovací dům a pavilon změní i fungování ostatních části nemocnice. „Počítáme s tím, že ve staré budově rehabilitace bude ředitelství. To uvolní současně využívané prostory,z nich se opět stane lůžková část, respektive zdravotnický trakt,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Část přízemí budovy stávající rehabilitace chce nemocnice nabídnout k pronájmu stomatologům, kteří hodlají otevřít ambulanci a nemají potřebné prostory. Ve hře je i možnost, že vznikne místo pro ubytování zaměstnanců.

Investice do rozšiřování nemocnice aktuálně na Vysočině zažívají velký boom. O nový pavilon a parkovací dům se rozroste i zdravotnické zařízení v Havlíčkově Brodě. Další možnosti pro odstavení aut budou mít rovněž řidiči u nemocnice v Třebíči. Výstavba tam podle odhadů může začít již na konci příštího roku.