„Takové zařízení je jednoznačně potřeba, na Jihlavsku je to dlouhodobý problém," komentoval náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

V okrese Jihlava připadá podle hejtmanství na tisíc obyvatel starších pětašedesáti let v zařízeních pro seniory jednadvacet lůžek, zatímco v okrese Pelhřimov to je čtyřicet pět lůžek. U jihlavské nemocnice jsou pro nový domov důchodců volné pozemky. Stavět by se na nich mohlo začít na přelomu let 2018 až 2019.

Před rokem nechal kraj v jihlavské nemocnici zbourat infekční pavilon z roku 1961. Tehdy se ve městě ozývaly hlasy, že je pavilonu škoda a že by mohl být využit třeba jako centrum sociálních služeb. Novotný dnes zopakoval tehdejší argument kraje, že rekonstrukce budovy by byla příliš drahá.

Nový domov pro více než stovku seniorů postaví kraj také v areálu havlíčkobrodské nemocnice. Tato stavba, jejíž náklady se rovněž pohybují kolem 150 milionů, by měla začít nejpozději počátkem příštího roku. Ustoupit jí ale letos musel pavilon z roku 1906, v němž bylo plicní oddělení. Někteří lidé ve městě bojovali proti demolici pavilonu s tvrzením, že by měl být spíš zapsán mezi památky. Havlíčkobrodská radnice ale nakonec krajský projekt podpořila.

Kraj zřizuje jedenáct domovů pro seniory se zhruba třinácti sty lůžky. Na umístění čekají staří lidé od dvou měsíců po téměř dva roky 
– podle diagnózy žadatele a požadavků na služby.