Již po dvou hodinách pak v Kostelci odvolila téměř devadesátka lidí, tedy přibližně deset procent obyvatel. „Voliči chodí v návalech, hned po otevření místnosti přišlo hodně lidí. Po dvou hodinách má odvoleno asi devadesátka lidí, na Kostelec si myslím, že je to slušné. Většina lidí přijde zřejmě v pátek, na víkend už si nechávají klid,“ vyjádřila se předsedkyně volební komise v Kostelci nad Jihlavou Marie Hinková.


Volí nejen na radnici, ale také do Senátu

Ve vesničce Dvorce po dvou hodinách odvolila asi třicítka obyvatel. O tom, kdo usedne na radnici, rozhodovali místní tak, že zaškrtávali devět z jedenácti nezávislých kandidátů. Vybírali většinou podle toho, jak se mezi sebou znají. „Snažil jsem se zaškrtat podle toho, jak znám místní. Volil jsem snad podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ řekl volič Vlastimil Dvořák.

Předsedkyni volební komise ve Dvorcích Simonu Dederovou zaujalo to, že obyvatelé volí ve velké většině i do Senátu. „Téměř všichni volí překvapivě jak zástupce na radnici, tak i do Senátu. Myslím, že větší část lidí přijde ale asi až zítra,“ doplnila Dederová.

V jihlavském volebním okrsku číslo 32 na Brtnické ulici odvolila během první hodiny asi padesátka voličů. „Volby probíhají dle očekávání, zatím odvolilo asi pět procent z 854 voličů,“ vypočítala zapisovatelka volební komise Iveta Nechvátalová. Mezi prvními voliči tohoto okrsku byl i nynější jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Zajímavým místem, kam přišli lidé v Jihlavě volit, je také Psychiatrická léčebna. K urnám tam před šestnáctou hodinou přišlo 44 voličů. Volby pokračují i dnes, a to od osmi do čtrnácti hodin.