Žáci, kteří s učitelem přišli do styku, tak musejí podstoupit vyšetření. „Docela mě od školy naštvalo, že jsem se bližší informace dozvěděla z internetového serveru. Škola nás o tom měla informovat jako první," řekla matka chlapce, který dochází na polenskou základní školu. Nepřála si však zveřejnit své jméno.

Podle vyjádření ředitele polenské školy, které stojí i na internetových stránkách, jsou veškerá opatření činěna ve spolupráci s krajskou hospodářskou správou a plicním oddělením jihlavské nemocnice. „Vedení školy postupovalo podle pokynů zmíněných orgánů, které si nepřály, aby tyto informace byly rozšířeny ještě před tím, než budou dohodnuty společné postupy. Bylo stanoveno vyšetřit zúčastněné vyučující a žáky na tuberkulinový test a rentgen plic," řekl ředitel školy Zdeněk Dvořák.

Dodal, že by chtěl rodiče a polenskou veřejnost informovat o tom, že podle primáře jihlavské nemocnice Tomáše Snížka je riziko onemocnění dětí minimální.

„Přesto je nutné ho provést. Všechny děti byly proti tuberkulóze očkovány, takže mají takzvanou postvakcinační imunitu. Mediální kampaň, která se kolem případu rozpoutala, vyvolává mnoho emocí, což zklidnění již tak nepříjemné situace nesvědčí," vyjádřil se ředitel.

Vyšetření se týká pouze vytipovaných žáků, kteří byli s nemocným rodilým mluvčím v častějším a těsnějším kontaktu. Seznamy žáků byly vytvořeny ve spolupráci s vyučujícími angličtiny.

Tuberkulinový test bude prováděn pracovníkem plicního oddělení na zdravotním středisku v Polné, a to tento a příští týden.

Doprovod žáků zabezpečí škola. Je nutné, aby žáci měli s sebou kartičku zdravotní pojišťovny a očkovací průkaz. Na něm žáci obdrží žádanku na rentgenu plic, který bude proveden v jihlavské nemocnici. Termín, kdy se mají žáci k rentgenu dostavit, bude uveden na žádance. Toto vyšetření absolvují žáci v doprovodu rodiče.

Rodiče žáků loňských devátých tříd budou v dohledné době vyzváni přímo pracovníky plicního oddělení a termín testování bude s nimi individuálně dohodnut.

Léčba Afričana probíhá bez komplikací. Na vyšetření se ale musí dostavit přes dvě stovky lidí, především dětí, mimo dětí z polenské základní školy také děti ze základní školy v Měříně na Žďársku, kde učitel také působil. „Všichni, co přišli s učitelem do kontaktu v nějakém uzavřeném prostoru, musejí projít vyšetřením, jestli náhodou také neonemocněli. Týká se to žáků, které učil, a také pár dalších kantorů," řekl ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice v Jihlavě (KHS) Jiří Kos s tím, že testy se budou provádět v jihlavské a také novoměstské nemocnici. „Není to první vyšetřování tohoto charakteru, které u nás provádíme, takže postupujeme podle zajetého plánu. Spolupracujeme s hygienickou stanicí, školou, rodiči a pediatrem," uvedla Jana Vacovská, primářka oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici, pod které spadá plicní ambulance.

„Lidé, kteří testy podstoupí, nejsou hospitalizovaní, jedná se o kožní testy, případně se dělá rentgen plic," přiblížil Kos. Podle něj je pravděpodobnost nákazy minimální.
Učitel angličtiny přiletěl do České republiky zhruba před rokem. „Než přišel na Vysočinu, byl už rok v Čechách, takže někde mu museli dělat lékařské vyšetření, ale zřejmě se ještě nemoc nedala diagnostikovat, nebo došlo k zanedbání testů," řekl Kos.
Bakterie způsobující tuberkulózu se šíří vzduchem, když je člověk s aktivní formou nemoci vylučuje při kýchání či kašlání. Aktivně se nemoc projeví v průměru u jednoho z deseti nakažených. Mezi klasické příznaky patří chronický krvavý kašel, horečka i úbytek hmotnosti.

Léčba je náročná, vyžaduje dlouhodobé užívání antibiotik. Plošné očkování proti TBC bylo v České republice zrušeno v roce 2010, povinné zůstalo jen pro novorozence z rizikových skupin obyvatelstva. Ostatní zájemci od 6 měsíců do 16 let věku si nyní hradí vakcínu sami.