„Úklid těchto lokalit se provádí záměrně o víkendech z důvodu nižšího provozu na silnicích a chodnících,“ vysvětluje mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Odtahovaná auta míří směrem ke křižovatce u Cityparku a pak rovně. Někteří řidiči si stíhají pro auto doběhnout na poslední chvíli, jiní už měli své plechové miláčky dokonce v popruzích odtahovky a nevyhnou se pokutě. Pořád ale platí méně než ti, kteří přichází pozdě. „Auto je pryč, nevím kde a neví to ani řidič odtahovky. Prý si mám zavolat na městskou policii,“ zlobí se muž ve středním věku, který bral značení upozorňující na čištění ulice na lehkou váhu.

Celý ten mumraj přitom sleduje Věra Báčová s malým synkem Filipem. „Syn je nadšený, policie, odtahovka a další velká blikající auta s kartáči, co dělají hluk, to je paráda. Zatím jsme tu jenom půl hodinky, ale doufám, že tu nebudeme celé dopoledne,“ směje se sympatická maminka.

V rámci Dne proti úložišti v Dolní Cerekvi nejprve starosta Zdeněk Dvořák promluvil o úložišti jaderného odpadu. Pak přišel čas na zábavu, Matěj Kolář se stavěl na hlavu.
V Dolní Cerekvi se protestovalo proti úložišti. Lidé se tam posílali na záchod

Služby města Jihlavy se do blokového čistění pustili v pondělí 28. března. V krajském městě a okolí musí během osmi týdnů zvládnout nějakých dvě stě dvacet kilometrů silnic a sto šedesát kilometrů chodníků. Dvacítku zaměstnanců doplňuje třicet brigádníků a k dispozici mají třináct vozidel od velkých zametacích strojů až po vozidlo na nakládání a odvoz uličních smetků. Mezi nimi se pohybují další auta strážníků, pracovníků magistrátu i služeb.

V sobotu po poledni je hotovo. Prozatím. Zbývá mimo jiné druhá polovina náměstí, kde tentokrát auta mohla parkovat. „To je dobře, že nechali jedno parkoviště v provozu. Sice si tím asi přidělávají práci, ale lidi to ocení,“ zhodnotila seniorka Marie Švecová, která náměstím zrovna procházela. Dalším termínem pro dokončení prací v městské památkové rezervaci a přilehlých komunikací bude sobota 23. dubna.