Rozložit si deku v jednom z jihlavských parků a jen tak relaxovat s knihou nebo uspořádat piknik. To je obrázek, který se v krajském městě Vysočiny často nevidí. Na vině bývají i „pejskaři", kteří parky využívají pro venčení svých čtyřnohých miláčků, jenže málokterý z nich po svém psovi uklízí. „Udělat si piknik v parku? No, tak to možná vídám v Praze, ale v Jihlavě vůbec. Bojím se, kam tady v parku šlápnu," řekla ve čtvrtek v parku u Gymnázia Jihlava Klára Kaštanová.

To by se ale v nejbližších dnech mohlo změnit. Služby města Jihlavy ve spolupráci s Odborem životního prostředí jihlavského magistrátu v rámci pilotního projektu rozmístily v Jihlavě držáky na pytlíky pro úklid psích exkrementů. Prvních pět držáků je na ulici S. K. Neumanna.

To „pejskaři" vítají s radostí. „Zhodnotím to jedním slovem konečně," řekla Jana Červinková, která vlastní vlčáka. Na procházku s ním chodí každý den kolem řeky Jihlavy. „Nosím si s sebou vlastní pytlík a pak, když cestou potkám koš, vyhodím ho tam. Je ale jasné, že držáky jsou pohodlnější. Podle mě by měly být po celém městě. Hlavně pro lidi s malými psy, kteří je chovají většinou v centru města," vyjádřila se Červinková.

Jí samotné vadí, když pán exkrement po svém psu neuklidí. „Je to jako všude, všichni nejsme stejně nepořádní, ale je to špatná vizitka všech pejskařů, když jsou po ulicích psí exkrementy. Myslím, že držáky některé neukázněnce donutí nadílku sebrat," domnívá se Červinková. Držáky na pytlíky jsou kromě ulice S. K. Neumanna také v parku nad Jihlavským tunelem a na Minoritském náměstí v městské památkové rezervaci. „Na těchto vybraných místech bude během následujících týdnů ověřena funkčnost držáků a důležitá bude zpětná vazba od obyvatel. Pokud bude o pytlíky zájem, zásobníky se postupně objeví i na dalších místech Jihlavy. Zejména tam, kde je zvýšený pohyb obyvatel se čtyřnohými přáteli," řekl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

V místech, kde držáky stojí, nebyly umístěny žádné speciální odpadkové koše. „Předpokládáme, že občané budou pro vyhazování sáčků využívat stávající husté sítě odpadkových košů," uzavřel Málek.