V roce 2002 začal létat a letos si otevřel vlastní středisko pilotního výcviku.

„Létáme na ultralightu, což je stroj s vahou do hmotnosti 450 kilogramů,“ přiblížil Zejda.

Pro vzlety a přistávání v rámci letecké školy by ale potřeboval lepší startovací plochu. Proto se v tomto týdnu obrátil na zastupitele ve Vyskytné nad Jihlavou, aby mu udělili souhlas s provozem na louce za přidruženou obcí Jiřín.

„Dráhu máme také ve Zbilidech, ta je ale situovaná v severojižním směru. Jak fouká ve směru západ – východ, bývá obtížné dostat se s letadlem do vzduchu. A takové proudění větru máme na Vysočině většinou. Na louce u Zbilid leteckou školu nemohu provozovat,“ řekl zastupitelům Filip Zejda.

Jiřínská louka by naopak potřebám střediska pilotního výcviku vyhovovala.

Vyskytenští zastupitelé se se Zejdovými plány seznámili a rozhodli se povolit prozatím zkušební provoz.

Pozemek se táhne směrem k vodě

„Chtělo by to zeptat se obyvatel čtyř nejbližších domů k louce,“ upozornili někteří „poslanci“.

Vlastníkem louky je Pozemkový fond ČR, obdělává ji Zemědělské družstvo Dušejov. Pozemek se rozprostírá směrem k Maršovskému rybníku.

„Družstvo s využitím louky souhlasí s tím, že si vyřídíme povolení od vodoprávního úřadu a od obce Vyskytná,“ přiblížil Filip Zejda.

S ultralehkým letounem se podle něj létá hlavně ráno a večer. „Přes den dochází k turbulencím,“ vysvětlil šéf střediska pilotního výcviku.

Stroje se většinou pohybují ve výšce 150 až 300 metrů nad terénem. „Mohli bychom ale létat výš, pokud to zástupci obce budou vyžadovat,“ řekl Zejda.

Zatím má dva žáky.

„Ultralehké letadlo musí být ze zákona pojištěno. Když spadne, neudělá velkou škodu. Navíc bychom se snažili nepřelétávat přes Jiřín,“ přesvědčoval Zejda vyskytenské zastupitele.

„Provoz povolíme na zkušební dobu. Na říjnovém zastupitelstvu bychom pak vydali naše definitivní rozhodnutí, zda letecká škola může louku využívat, nebo nikoli,“ uzavřel diskusi starosta Vyskytné Vítězslav Vyvíjal.