Vyšetření je podle vedoucího lékaře diabetologické ambulance Michala Policara jednoduché a rychlé. „Naskenujeme oční pozadí, uděláme snímky centrální krajiny a části sítnice v oblasti spánku, kde změny při cukrovce vznikají. Systém je vyhodnocený umělou inteligencí. My potom během pěti minut získáváme výsledek o změnách na sítnici. Pokud je nález negativní, pacienta dále sledujeme a jednou za rok vyšetření opakujeme. Pokud je nález pozitivní, pacienta odesíláme k očnímu lékaři,“ vysvětlil.

Díky novému přístroji předpokládají zdravotníci včasnější záchyt retinopatie. „Naši pacienti měli jednou za rok chodit na preventivní vyšetření za očním lékařem. Řada z nich ale na vyšetření nedošla. Stávalo se, že jsme onemocnění nedokázali včas zachytit. Teď se tedy výrazně zlepší záchyt těchto pacientů. Je to pro ně velice komfortní, vše proběhne v naší ambulanci a nemusí jinam,“ dodal Policar.

Přístroj vyšetří v Jihlavě až deset pacientů denně. Diabetická retinopatie je onemocnění, které postihuje cévy sítnice a jeho důsledkem může být vážné poškození zraku. Jedním z hlavních rizikových faktorů nejen pro vznik, ale i další postup tohoto onemocnění, je špatně udržovaná hladina krevního cukru. Významnou roli hraje i to, jak dlouho již člověk cukrovkou trpí. Přístroj vyšel na téměř šest set tisíc korun.