Přijít k doktorovi, popovídat si s počítačem a odejít se stanovenou diagnózou i žádankou ke specialistovi či receptem do lékárny, aniž by se pacient viděl s lékařem? To v nejbližší budoucnosti podle odborníků nehrozí. Umělá inteligence ale může práci doktorům výrazně usnadnit.

Umělou inteligenci v jihlavské nemocnici zkouší na plicním oddělení. Primář Jiří Pejchal zdůraznil, že umělá inteligence aktuálně nezasahuje do rozhodování lékaře o diagnostice a léčbě, je to pouze pomocník. „Analyzuje komunikaci lékaře s pacientem. Kromě přepisu řeči do strukturovaného textu, čímž uvolní lékaři ruce k práci s pacientem, místo otrockého zapisování, dále také analyzuje řeč pacienta. Na základě klíčových slov může lékaři poskytnout nápovědu k diagnóze,“ popsal Pejchal.

Nemocnice Jihlava šetří měsíčně desetitisíce korun díky tomu, že uvedla počítače do úsporného režimu.
Počítače nastavili do úsporného režimu. Nemocnice Jihlava tak šetří desetitisíce

Umělá inteligence pak umí analyzovat také obrazová data. V tomto případě může upozornit doktora na abnormální nálezy na rentgenových či CT snímcích. Vyvíjený algoritmus pomůže z rentgenových snímků během vteřiny určit, jaký nález pacient na hrudníku má, a umí vyznačit jeho polohu.

Pacienti zatím nejsou testováním umělé inteligence v nemocnici nijak dotčení. Pejchal však očekává kladné reakce, pokud budou marodi seznámeni se způsobem, jakým mohou velké jazykové a obrazové modely přispět ke zlepšení diagnostiky a léčby. Jeho slova potvrdila i seniorka Marie, která si nepřála zveřejnit celé jméno. „Doktor je taky jen člověk a může se zmýlit. Stává se to. Když potlačí své ego a nechá si poradit od počítače, může být pak jeho péče o pacienta lepší. Já bych se toho nebála,“ okomentovala umělou inteligenci seniorka.

Robot píšící lékařské zprávy

První výsledky z testování umělé inteligence v Jihlavě vypadají dobře. „Je velmi důležité si říct, že jazykové modely GPT nevyužíváme jako znalostní bázi, ale jako to, k čemu jsou primárně stvořené, a to je práce s textem a jeho sumarizace,“ zdůraznila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová. „Využívat GPT modely jako znalostní bázi je úplně jiná a významně komplikovanější disciplína,“ dodala.

GPT model zatím jen sumarizuje rozhovor mezi lékařem a pacientem. Pokud je během něj zmíněna diagnóza, tak je i ve zprávě. „Diagnózu můžeme i sami nechat model odhadnout dle příznaků, ale model prozatím nemá kontext minulých vyšetření nebo netuší, co si donesl pacient na papírové zprávě z jiného zdravotnického zařízení,“ tlumočila Zachrlová stanovisko nemocničních počítačových techniků. Ti nijak netají, že cílem projektu je, aby robot psal pacientům lékařské zprávy a doktor je jen kontroloval.

Střední průmyslová škola Třebíč nabízí žákům kvalitní technické vzdělání, ale škole chybí učitelé odborných předmětů.
Středním školám na Vysočině chybí učitelé, hlavně pro odborné předměty

Umělá inteligence je téma i v dalších nemocnicích na Vysočině. Například v třebíčské nemocnici zatím využití umělé inteligence zvažují a čekají na výsledky pilotního testování v Jihlavě.

Pro radiologii

V Pelhřimově jsou o krok dále. „Uvažujeme o možnosti využití programu, který využívá metod umělé inteligence s přesahem do klinické praxe, zejména pro využití v oblasti radiologie,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pelhřimov Alexandra Knapová. Podle ní se v blízké budoucnosti dočkáme softwaru, který bude pomáhat při řešení zdravotnické dokumentace. „Vzhledem k důležitosti v lékařských zprávách předpokládáme kontrolu lékařem,“ dodala mluvčí.

Jednat ohledně využití daného systému začala i brodská nemocnice. „Naše rentgenové oddělení využívá již několik let systém, kdy lékař vyhodnocuje snímky a nahlas diktuje popis. Využívá jej i oddělení patologie. Systém sám zaznamenává diktovaný výsledek, tedy píše za lékaře,“ popsala mluvčí Petra Černo. Ta usuzuje, že umělá inteligence je směr, kterým se medicína jistě bude ubírat i s ohledem na nedostatek lékařů. „Nicméně osobní kontakt, lidský přístup a zájem lékaře o pacienta je, a doufám, že dlouho bude, nejdůležitějším prvkem v péči o pacienta,“ uzavřela Černo.