„Tímhle jezdili naši žďárští hasiči. A tímhle zase pacovští, tam mám tetu,“ obrací v knize další stránky.

Co fotografie, to příběh. A pro mnohé i celá náruč vzpomínek. „Jsou tam fotografie historické i současné. Ty ve většině případů nafotil Ivo Havlík. Některé snímky nám poskytly hasičské sbory, další máme od soukromých sběratelů, z muzeí a z archivů,“ říká jeden z autorů nové knížky Karel Černý.

Firma ICE představila budoucnost ve stavebnictví. 3D tisk betonu. Na snímku zakladatel firmy ICE a žďárský patriot Tomáš Vránek.
Žďár bude mít první tištěnou školu na severní polokouli, použijí 3D tisk betonu

Materiály do publikace neposkytla pouze místní muzea. Autoři se často museli obracet i za hranice kraje. „Velmi zajímavé fotografie se mi například podařilo sehnat z regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Tam se zabývají karosářstvím a také historií firmy Václav Ignác Stratílek, která tam působila. Ta vyráběla hasičské nástavby na automobily,“ popisuje svou takřka detektivní práci Karel Černý.

Fotografie připomínají vozy hasičů z první poloviny dvacátého století. Většina z nich už dávno změnila majitele. „V některých hasičských sborech si už ani nepamatovali, že takové auto vůbec někdy vlastnili,“ usmál se Karel Černý.