Dospělí a děti teď do nemocnic nejčastěji míří po tom, co skákali na trampolíně, jeli na kole či na bruslích nebo pracovali na zahrádce. „U dětí jsou nejčastějším úrazem z trampolín. To je poslední roky takový evergreen,“ potvrdila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Na traumatologické ambulanci v jihlavské nemocnici teď denně v průměru ošetří šedesát pacientů. „Pokud to porovnáme s obdobím před prázdninami, jde zhruba o dvacetiprocentní nárůst,“ informovala Monika Zachrlová.

Ilustrační foto.
Na Vysočině končí další pobočky spořitelny, mizí i Komerční banka

U dospělých se prý nejčastěji jedná o pády. „Máme ale také hodně řezných poranění, kdy lidé pracují na zahrádkách a přibyly nám teď o prázdninách i pády lidí pod vlivem alkoholu,“ doplnila mluvčí jihlavské nemocnice.

Podobný nárůst zraněných lidí teď o prázdninách odhadují i v havlíčkobrodské nemocnici. „Každoročně se v průběhu letních prázdnin navyšují počty ošetřených pacientů s úrazy zhruba o dvacet procent,“ řekla mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo.

Zlomeniny, odřeniny a otřesy mozku

Nejčastěji tak na tamních úrazových ambulancích v těchto dnech ošetřují zlomeniny zápěstí, předloktí, bérce, pohmožděniny, odřeniny, otřesy mozku a mimo jiné také zlomeniny klíční kosti, přibylo i řezných ran. „Aktuálně se jedná zejména o úrazy z trampolín, jízdy na kole, dalších sportovních aktivit a domácích či kutilských prací,“ poznamenala Petra Černo.

Dodala také, že za červenec navíc ošetřili již pět pacientů s pokousáním psem, a to jak vlastním, tak cizím.

Pravidelně každé prázdniny zaznamenávají zvýšený počet ošetřených pacientů také v ambulancích v Pelhřimově.

Senioři a koronavirus - Ilustrační foto
Kraj zavřel domovy důchodců. Koronavirus se objevil i v jihlavské firmě Bosch

Na číslech se podepisují nejen sezonní dovolenkáři, ale i táborníci a chalupáři. „Během prvního prodlouženého víkendu jsme na chirurgické ambulanci Nemocnice Pelhřimov ošetřili necelé dvě stovky pacientů, z nichž čtyři pětiny vyhledali ošetření kvůli různě těžkým poraněním,“ řekl Michal Kozár, ředitel Nemocnice Pelhřimov.

Většinou se jednalo o pády z výšek, a to ze stromů, z žebříků, stále častější jsou úrazy po pádu z kola, ale i z koloběžky. „Z našich statistik vyplývá, že zhruba jedna třetina všech ošetřených pacientů připadá na děti,“ informoval Michal Kozár.