Za zpronevěru sedmapadesáti tisíc korun dostala bývalá úřednice jihlavského magistrátu a také bývalá zastupitelka města Petra Schleisová trest dvanáct měsíců vězení podmínečně odložený na zkušební dobu dvou roků. Kromě toho musí magistrátu zaplatit způsobenou škodu. Rozsudek není pravomocný. Schleisová se na místě odvolala a státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podle středečního rozsudku Okresního soudu v Jihlavě bývalá úřednice od ledna 2008 až do května 2012 jako pracovnice CzechPointu na jihlavském magistrátu přijala 4 900 žádostí o výpis z rejstříku trestů, z toho 1 126 nezaúčtovala a peníze si nechala pro vlastní potřebu. Magistrátu tak měla způsobit škodu 57 350 korun. Petra Schleisová dosud uhradila 9 050 korun. U soudu se hájila tím, že nic z obžaloby není pravda a žádné peníze nezpronevěřila.

„Byla jsem obviněna na základě nedůkladné kontroly, kterou dělali úředníci, kteří nerozuměli tomu, jak systém fungoval," uvedla v jednom z hlavních líčení devětatřicetiletá Petra Schleisová. Podle ní se běžně stávalo, že ona udělala výpis a zaúčtování za tuto službu se vykázalo na jiné pokladně.

Obhájce Jan Herout ve středu poznamenal, že kontrola nebyla řádná a už vůbec ne hloubková. „Podle našeho názoru nesouhlasí ani období, po které se měla zpronevěry dopouštět. Jsme přesvědčeni, že bylo o několik měsíců kratší," řekl Deníku Jan Herout. Podle něj je navíc velmi obtížné zjistit, jak vyúčtování a platby za výpisy probíhaly.

Jenže soud ve středu obhajobě Petry Schleisové neuvěřil. „Považuji ji za účelovou," konstatovala soudkyně Dagmar Trnková Koutníková.

Petra Schleisová se mohla trestnímu stíhání úplně vyhnout. Musela by se ale přiznat a zaplatit způsobenou škodu. Tento návrh státního zástupce ale Schleisová odmítla a trvala na tom, aby jí soud vinu dokázal. Schleisová navíc tvrdila, že trestní oznámení bylo komplotem proti ní, protože se snažila upozornit na různé nedostatky.

Petra Schleisová pracovala na radnici deset let. Její pracovní poměr skončil dohodou poté, co kontrola zjistila manko. Část dluhu úřednice uznala a zaplatila, ale další dluh už odmítla přiznat i zaplatit. U soudu pak žena tvrdila, že byla k podepsání výpovědi donucena pod nátlakem. To ale svědci odmítli.