Poprvé to nevyšlo, proto se zastupitelé v Jihlavě sešli včera mimořádně ještě jednou. A napodruhé už se našel dostatečný počet hlasů k podání ústavní stížnosti proti rozsudku Nejvyššího správního soudu o konání místního referenda ke stavbě spalovny a třídění odpadu s krajskými volbami v roce 2016.
Pro podání návrhu k Ústavnímu soudu hlasovalo nakonec 19 zastupitelů, o čtyři více než před měsícem. A tentokrát už to stačilo.

Matěje Mana z přípravného výboru jihlavského referenda výsledek hlasování nijak nepřekvapil. Očekával ho. „K demokracii to mělo daleko, byla to fraška. Ale protože to poprvé nedopadlo, koalici se to nelíbilo, takže si dnes zajistila, aby přišli potřební lidé a hlasovali správně," okomentoval Man výsledek po včerejším mimořádném jednání zastupitelstva. To se sešlo výhradně kvůli tomuto bodu.

Ale proč to nešlo už na zasedání zastupitelstva před měsícem? Podle jihlavského primátora Rudolfa Chloupka (ČSSD) se někteří zastupitelé po minulém jednání obrátili na město s tím, že hlasovali, ale pořádně nevěděli, o co jde.

„Naše ústavní stížnost není proti tomu, jestli se referendum bude konat, nebo nebude, ale důvodem je fakt, že zastupitelstvu bylo upřeno právo referendum na svém zasedání projednat," vysvětlil Chloupek, proč byli zastupitelé znovu svoláni.

K Chloupkovi se přidal také jeho stranický kolega František Zelníček. „Chceme po soudní moci tohoto státu prověřit, zda konáme správně. Nikdo nechce blokovat referendum," dodal Zelníček.

S tím ovšem někteří opoziční zastupitelé nesouhlasili a odkazovali se na více než rok staré jednání zastupitelstva, na kterém zastupitelé měli možnost o referendu hlasovat. „Ústavní práva našich občanů nebyla dle mého názoru porušena. Vzpomínám si, že už před rokem byl návrh na hlasování o referendu předložen na zastupitelstvu, ale bylo to smeteno ze stolu," vyjádřil se zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM). Podle primátora tehdy město nemělo na stole rozhodnutí Krajského soudu v Brně, proto nemohlo o referendu hlasovat.

Už tehdy totiž bylo referendum opředeno několika právními spory. Přípravný výbor poté, co nasbíral potřebný počet podpisů pod petici, požadoval, aby referendum bylo vyhlášeno společně s loňskými říjnovými komunálními volbami. To ovšem magistrát neudělal, protože upozorňoval na to, že návrh výboru není bezvadný.

Přípravný výbor vnímal kroky magistrátu, který stále otálel s vyhlášením referenda, jako obstrukce, proto se obrátil na Krajský soud v Brně, aby rozhodl za město.
Krajský soud tehdy dal výboru za pravdu a vyzval Jihlavu, aby vyhlásila referendum. Termín byl stanoven nikoli spolu s říjnovými volbami, ale na prosinec 2014. Poté následovaly další kasační stížnosti jak ze strany města, tak ze strany přípravného výboru. Město nesouhlasilo s tím, že byl návrh bezvadný, vyhlášený termín se zase nelíbil referendistům. V druhém podání ke krajskému soudu přípravný výbor opět uspěl. Referendum má být vyhlášeno společně s podzimními krajskými volbami. Později toto potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Radnice se chce proto bránit u Ústavního soudu. Podle primátora Chloupka vyjde město referendum na 1,5 milionu korun. K tomu, aby bylo platné, musí přijít minimálně 35 procent voličů. Přípravný výbor věří, že se potřebný počet hlasů najde.
Debata na zastupitelstvu včera trvala přes hodinu.