Obyvatelé Beranova zaplnili místní kulturní dům. Ve čtvrtek večer je totiž zajímalo, jak to bude v následujících měsících v obci vypadat. Ve Velkém Beranově se chystá největší novodobá investiční akce, a to výstavba čistírny odpadních vod a kanalizace za více než sto milionů korun.

Jenom pro představu, jde o zhruba desetinásobek ročního rozpočtu této obce u Jihlavy. „Vysoutěžená cena je 118 milionů korun, přičemž příspěvek obce je dvacet procent," sdělil starosta Velkého Beranova Ján Plevčík. Obec dostala na novou kanalizaci dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

Lidé ve Velkém Beranově se však shodují, že je připojení na čistírnu odpadních vod nutností. „Já jsem sice na schůzi nebyla, byl tam manžel, ale už se tu o čističce mluví dobře tři roky, takže je v pořádku, že už se to udělá," podotkla Terezie Vrtalová, jedna z místních obyvatelek.

Tři sta lidí

„Chtěl jsem vědět, kdy to začne a jak se budeme k nové kanalizaci připojovat," pověděl další z místních, který si ovšem nepřál být jmenován. Každá přípojka se totiž týká nejen veřejné části, která vede od veřejného kanalizačního řadu k hranici pozemku vlastníka domu, ale také vlastní domovní části. Ta je vedena přímo k rodinnému domku. Tu si musí vlastník nechat na své náklady vyprojektovat a vybudovat.

Starosta Plevčík potvrdil, že na veřejnou schůzi ohledně kanalizace a čističky odpadních vod přišlo přes tři sta obyvatel. „Lidem jsme vysvětlili, jak se budou připojovat, pokud mají vlastní septiky, ale i pokud nemají, a také je zajímal harmonogram prací," poznamenal starosta s tím, že začít s pozemními pracemi by se mělo po Velikonocích.

„Snažíme se to zorganizovat tak, aby se maximum prací udělalo během krátké doby, aby byly ulice co nejkratší dobu rozkopané," vysvětlil beranovský starosta. Velká investiční akce se týká nejen přímo Velkého Beranova, ale také místní části zvané Nové Domky. Čistírna odpadních vod bude stát pod rybníkem Podevsí ve Velkém Beranově.

Velký Beranov před několika měsíci vystoupil ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. To však podle Plevčíka na celý projekt nebude mít žádný vliv.