VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už se ví, na co by peníze měly jít

Jihlava – Návrh rozpočtu Kraje Vysočina pro příští rok počítá s celkovým navýšením příjmů, stejně jako výdajů, o dvanáct procent na 9,7 miliardy korun.

7.12.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/archiv

V porovnání s částkami schválenými pro letošek vedení kraje očekává, že dostane víc peněz z vybraných daní. Výdaje stoupnou i kvůli téměř dvojnásobnému finančnímu objemu projektů, které by chtěl kraj uskutečnit s podporou Evropské unie. Vyplývá to z podkladů, které včera projednala krajská rada.

Návrh rozpočtu na rok 2017 doporučili vysočinští radní krajským zastupitelům ke schválení. Zastupitelstvo o tom bude jednat 20. prosince, oznámil včera hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Zastupitelé zároveň projednají další návrh radních, který se týká převedení 230 milionů korun z letošního hospodaření kraje do krajského Fondu strategických rezerv, sloužícího k financování dotovaných projektů.

VÍCE PENĚZ PRO VENKOV

Posílení tohoto fondu umožní letošní dobré příjmy, které má kraj z daní. Schválený rozpočet počítal za celý rok s 3,9 miliardy korun. „Už na konci měsíce listopadu jsme měli naplněné daňové příjmy více než stoprocentně," uvedl hejtman. Doplnil, že pokud zastupitelé fond posílí, bude v něm mít kraj připraveno na kofinancování evropských projektů asi 1,4 miliardy korun. V návrhu nového rozpočtu kraj na projekty dotované z evropských programů vyčlenil 780 milionů korun.

Rozpočtem na rok 2017 se nově zvolení krajští zastupitelé zabývali na semináři 22. listopadu. Z připomínek jejich klubů se podle Běhounka promítla do návrhu jedna. Týká se Programu obnovy venkova Vysočiny, jehož částka byla navýšena o jedenáct milionů na osmdesát milionů korun.
Největší výdajovou položkou je v návrhu krajského rozpočtu tradičně kapitola školství se 4,6 miliardami korun. Jde hlavně o peníze, které kraj přerozděluje na výdaje ve školách.

Druhý největší objem peněz z krajského rozpočtu odčerpá doprava, kde kraj počítá s meziročním zvýšením částky o pět procent na 1,62 miliardy korun. Jsou v ní i výdaje na úhrady ztrát regionálních vlaků a autobusů, které za rok v součtu převýší šest set milionů korun. Dalších skoro 945 milionů korun podle návrhu dostanou vysočinští silničáři, kteří z těchto prostředků budou zajišťovat kromě údržby i opravy silnic. Výdaje ve zdravotnictví plánuje kraj meziročně navýšit o osm procent na 350 milionů korun.

Autor: Redakce / ČTK

7.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení