Tunel bude zavřený od úterý 19. dubna až do konce června. Oprava za čtyřiapadesát milionů je nezbytná, některé technologické části jsou na konci životnosti. „Konkrétně bude provedena oprava stavební části tunelu, úprava svodidel a doplnění tlumičů nárazu,“ řekl Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic ČR a pokračoval: „Technologická část zahrnuje sanaci rozvodny a kabelových rozvodů nízkého napětí, zdrojů nepřerušované dodávky energie, uzemňovací soustavy nebo osvětlení, řídicího systému, dopravního systému, televizního CCTV systému, elektronického požárního systému, elektronického zabezpečovacího systému a SOS hlásek.“

Osobní auta budou tunel objíždět ve směru od Havlíčkova Brodu ulicemi Jiráskova, Hamerníkova, U cvičiště a Žižkova. Ve směru od Znojma bude objízdná trasa přes Žižkovu, Dvořákovu a Jiráskovu ulici. „Předpokládáme, že mohou zejména v době ranních a odpoledních dopravních špiček nastávat na některých příjezdových trasách do Jihlavy dopravní komplikace,“ uvedl David Jirák, vedoucí odboru služby krajské dopravní policie.

Jihlavský tunel.
Jihlavský tunel bude od dubna osm týdnů zavřený, potřebuje opravit

Vozy nad tři a půl tuny pak budou jezdit po dálnici. „Najedou na dálnici na exitu 112, poté budou pokračovat po dálnici směrem na Prahu a na exitu 90 Humpolec vozidla sjedou a budou pokračovat do Pelhřimova a do Jihlavy, odkud budou pokračovat směrem na Znojmo,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková. Stejná trasa bude i pro nákladní auta jedoucí v protisměru.

Do Třebíče se bude jezdit také přes dálnici, tam řidič využijí sjezd u Měřína na 134. kilometru. Auta, která nemohou jet po dálnici a dopravní obsluha Jihlavy budou mít objízdnou trasu přes křižovatku s Jiráskovou ulicí, Větrný Jeníkov a Opatov.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Jihlavě.
Uprchlíci mohou do Jihlavy přijet i v noci, vedle centra je padesát lůžek

Policisté předem avizují, že budou na dodržování objízdných tras dohlížet. Vytipovali si čtyři stanoviště, kde by mohlo docházet k největším dopravním komplikacím. Strážci zákona budou sledovat, zdali řidiči respektují zákazy vjezdu a jestli nejezdí do centra města jen proto, aby si zkrátili cestu. Policisté budou také kontrolovat, zdali je dopravní značení upozorňující na uzavřený tunel dobře viditelné.

David Jirák závěrem požádal řidiče, aby počítali se zdržením. „Policisté budou při řešení zjištěných porušení zákazů vjezdu nekompromisní a nákladní vozidla nebudou do centra města pouštět. Navíc musí řidiči počítat s pokutou v příkazním řízení v maximální možné výši,“ uzavřel Jirák.