Uzavřenou silnici nějak skousli zaměstnanci a třeba i návštěvníci festivalu s názvem Rodinný den Mokov na konci prázdnin, ale prodloužení téměř o tři týdny je rozzlobilo. Pár dní po oznámení, že se silnicí neprojede do konce měsíce, byl Deník zjistit situaci přímo na staveništi. V půl čtvrté odpoledne tam nebyl nikdo. Jen bagr zaparkovaný napříč silnicí a připravený materiál. A cyklista, který zrovna projížděl zákazem. Ostatně někteří řidiči si počínali podobně, akorát to vzali přes parkoviště firmy Mokov.

V lokalitě se upravují stávající oboustranné zastávky hromadné dopravy s úpravou navazujících chodníků, přechodů pro chodce s jejich nasvětlením, úpravou mají projít i lampy v okolí. Údajně tedy nic extrémně časově náročného. Kousek od tohoto místa se navíc před pár dny uzavřela jiná silnice a řidiči na trase mezi Jihlavou a Polnou doslova kličkují mezi uzavírkami.

Práce samozřejmě výrazně ovlivňují provoz firmy Mokov, před kterou probíhají. „Nejsme vůbec spokojeni s průběhem prací, ani s řešením tohoto omezení ze strany města,“ uvedl výkonný ředitel firmy Rudolf Penn. Je si vědom, že přes soukromé parkoviště jezdí auta řidičů, kteří si tak zkracují cestu. „Při projíždění jedou často i velmi rychle a ohrožují tak naše zaměstnance, kteří se tu pohybují,“ dodal.

Sám pozoruje také intenzitu prací na staveništi. „Pokud bychom takto pracovali my, už bychom tu nebyli,“ uvedl a pokračoval: „Nerozumím tomu, jak je možné, že na takto vytížené silnici neprobíhají práce celý den, o víkendech. Nějaký pohyb na staveništi tu probíhá odhadem tak na jednu pracovní směnu v pracovní dny, ale k efektivitě prací se raději nebudu vyjadřovat. Prodloužení uzavírky mě proto vůbec nepřekvapilo.“

Marek Melenovský
Soud potvrdil sedm let za napadení hokejisty

Penn vůbec nerozumí ani tomu, proč práce probíhají. Zaměstnanci firmy prý neměli požadavky týkající se zvýšení bezpečnosti a změny dopravní situace. „Pokud chtěl někdo moudrý řešit bezpečnost cestujících, přišel s realizací velmi pozdě a nesmyslně. Zřejmě má město dostatek peněz a nepotřebuje se zamýšlet nad přínosy svých investic,“ nebral si servítky.

„Dopravně inženýrská opatření byla v rámci stanovení objízdných tras před samotným zahájením stavebních prací konzultována a odsouhlasena se zástupci společnosti Moravské kovárny,“ odpověděla však vedoucí Odboru rozvoje města na jihlavské radnici Alena Kottová a dodala: „Ze strany Mokovu jsme nezaznamenali zásadní kritiku.“

Zároveň ujistila, že se na stavbě pracuje a i když je termín uzavírky odsunut na poslední záříjový den, již tento týden by měly být všechny práce dokončeny.