Novou ovocnou alej dlouhou pět set metrů přihlásil do ankety starosta Brzkova. „Stromy budou plnit funkci větrolamu, zároveň vytvoří hnízdní a potravní příležitosti nejen pro hmyz a ptáky, ale i pro lesní zvěř. Navíc během procházky stromy v člověku navozují dobrou energii,“ uvedl starosta Brzkova Aleš Bořil.

Tato alej podél silnice, vedoucí od hranice katastrálního území po zastavěné území Brzkova, byla vysázena teprve před dvěma roky. „Vybrali jsme pětileté stromky, jejichž odrůda je vhodná pro naše klimatické podmínky,“ přiblížil Aleš Bořil.

Druhý den sedmnáctého ročníku hudebního festivalu Sázavafest ve Světlé nad Sázavou.
Festivaly na Vysočině pokračují i v druhé polovině prázdnin

Druhým přihlášeným stromořadím je dubová alej z jihlavského Štefánikova náměstí. „Je krásná v každém ročním období. Oáza klidu uprostřed města,“ napsala do nominace jihlavského stromořadí Věra Svobodová.

Cílem této celorepublikové ankety je přitáhnout pozornost lidí k alejím, jež patří ke zdravé a fungující krajině. „Navíc aleje jsou našim kulturním dědictvím a českou tradicí. Ze statistik posledních let ale vyplývá, že se hodně kácí především kvůli bezpečnosti silničního provozu. My si ale myslíme, že je to často zbytečné,“ dodal Jiří Kaňa, tiskový mluvčí spolku Arnika, který anketu pořádá.

Nominovat je možné jakékoliv stromořadí od klasické zámecké nebo parkové aleje až po stromy lemující silnice či cesty. „Nominační fáze pro letošní ročník byla spuštěna v květnu a potrvá až do konce října,“ sdělil Kaňa. Posílat hlasy skrz webové stránky projektu bude možné letos na podzim od 6. října do 4. ledna příštího roku.

Minulý rok se 121 hlasy zvítězilo na Vysočině stromořadí Valchovská cesta z Počátek na Pelhřimovsku. Tuto alej jako cestu k nově vystavěné valše vysázeli v roce 1792 počátečtí soukeníci. Stromořadí je dlouhé kilometr a celkem jej tvoří 170 stromů. V roce 1996 byla alej vyhlášena jako významný krajinný prvek.

Nová prohlídková trasa na hradě Roštejn.
Vysočina táhne, turistů přijíždí stále více