V Batelově totiž na faře několik let pobýval Petr z Mladoňovic, průvodce Jana Husa na Kostnický koncil. V městysi se rozhodli, že na místní faře odhalí příteli Husa pamětní desku.
„Myšlenka vzešla od našeho rodáka a čestného občana Zdeňka Mahlera, který se ovšem sobotní slavnosti nebude moci zúčastnit, před několika dny si zlomil nohu v krčku a léčí se," potvrdil nemilou zprávu před slavnostní akcí starosta Batelova Jiří Doležal s tím, že Zdeněk Mahler měl pronést také slavnostní řeč. Hlavním řečníkem proto bude prorektor Univerzity Karlovy Jan Royt.

Deska se bude na místní faru instalovat už tento čtvrtek. Její návrh připravil architekt Jaroslav Huňáček, zhotovil ji umělecký kovář a výtvarník Leopold Habermann. „Slavnostní odhalení je přichystáno na půl druhou hodinu odpoledne," připomněl starosta s tím, že o bohatý program se postará Spolek živé historie z Moravského Písku.

A proč zrovna tento spolek? „S Batelovem jsme se spojili přes krajskou radní Marii Kružíkovou a domluvili jsme se na spolupráci," vysvětlil předseda spolku Lubomír Tobolka.
„Na historický průvod, ve kterém půjde asi 35 lidí, a vůbec na celý program, už se několik měsíců připravujeme," potvrdil Tobolka.

Celá akce chce mít věrohodné středověké kulisy, tudíž nebudou chybět kostýmy a také dobové rekvizity. „Pro děti budou na místním hřišti připravené různé středověké hry s husitskou tematikou," dodal Tobolka. Spolek doveze například i vozovou hradbu, která bude na hřišti k vidění.
Připomínka v Batelově začíná v 10.30 bohoslužbou.

Městys Batelov a Spolek živé historie z Moravského Písku připravily program, který bude spjatý s mistrem Janem Husem a Petrem z Mladoňovic, který v Batelově pobýval:

10.30 ekumenická bohoslužba
13.00 slavnostní historický průvod od budovy radnice
13.30 odhalení pamětní desky na místní faře
14.30 sázení pamětního stromu
15.00 divadelní hra o Petrovi z Mladoňovic
17.00 šermířské vystoupení
17.30 ukázka historických tanců
21.00 světelná show