Půl století letos slaví budova bazénu v ulici Evžena Rošického v Jihlavě. Objekt tehdejší funkcionáři slavnostně otevřeli 29. října 1965. Tenkrát šlo teprve o desátý bazén v České republice.

V multifunkční budově je pětadvacetimetrový plavecký bazén se šesti dráhami o objemu vody čtyři sta padesát metrů krychlových a výukový bazén o objemu vody sedmdesát metrů krychlových. Také se tam nachází sportovní hala, tělocvična, fit centrum, zrcadlový sál, čtyřdráhová kuželna s restaurací a relaxační centrum se saunou. Za rok těchto služeb využije celkem asi dvě stě deset tisíc lidí.

Při příležitosti padesátého výročí otevření bazénu bude tuto sobotu v hodinách pro veřejnost sleva na vstupném. „Sleva ve výši padesát procent bude platit od čtrnácti do devatenácti hodin a navíc každý návštěvník obdrží malý dárek," řekl Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které budovu v současné době provozují.

Nejlepší plavci

Do krytého bazénu se jihlavští plavci přesunuli v roce 1965, tedy ihned po otevření, a to z venkovního pětadvacetimetrového bazénu na nynějším Štefánikově náměstí, a již v nejbližších letech se Jihlava stala jedním z center plaveckých sportů v Československu, především v mládežnické kategorii. V roce 1968 byla otevřená první plavecká sportovní a začátkem sedmdesátých let patřili žáci plaveckého oddílu Spartak Jihlava mezi nejlepší v Československu. Z množství reprezentantů je třeba vyzvednout dvě jména, a to Alenu Nývltovou a také Tomáše Fučíka.

Přestože má jihlavský bazén pouze šest drah, a nehodí se pro pořádání nejvyšších soutěží, dokázal plavecký klub uspořádat řadu významných závodů. Nejvyšší sportovní úroveň má každoročně pořádaný Axis cup. „Na těchto závodech se v Jihlavě představili také reprezentanti z mnoha evropských států, ale také Kuvajtu či Izraele. Dále na tomto bazénu proběhla řada žákovských mistrovství České republiky a také v roce 1997 mistrovství Evropy nevidomých," řekl mluvčí Málek.

Letošní rok je pro bazén jubilejní, také protože jihlavská plavecká škola organizuje výcvik a učí děti plavat už čtyřicet let. „Po dobu existence Plavecké školy Jihlava prošlo výukou plavání přes sto osmdesát tisíc dětí a pracovalo zde přes sto padesát cvičitelů plavání," uzavřel Martin Málek.