„Zatím máme přihlášeno kolem 30 účastníků, ale přesný počet bude známý až v neděli. Výsledky měření však budou ještě nějaký čas tajné, odhalíme je opět až na předvánočním posezení s občany,“ uvedla starostka sboru dobrovolných hasičů v Bezděčíně Milada Vlčková. V obci žije trvale něco kolem stovky obyvatel.

Organizátoři hodnotí nejvyšší a nejmenší slunečnici, a dále také nejmladšího a nejstaršího účastníka soutěže. „Během měření vždy vymyslíme nějakou další kategorii, například nejvyšší list nebo největší průměr květu. Záleží na okolnostech, ceny jsou víceméně symbolické,“ poznamenala Vlčková s tím, že největší zájem je o výhru o nejmenší slunečnici. Vítězové této kategorie totiž dostávají přelet na Alpami, což znamená, že si vítěz sedne na židli, do rukou si vezme balonky a kolegové ho přenesou přes lahvičky Alpy Francovky.

V loňském roce se absolutním vítězem stal dvanáctiletý Vojtěch Caha, jehož květina dorostla do úctyhodných 425 centimetrů. „S touto výškou se stala absolutně největší slunečnicí v historii soutěže a překonala dosavadní rekord téměř o půl metru. Za prvenství v soutěži byl odměněn skleněnou vázou s údaji o své rostlině, diplomem a drobnými dárky,“ potvrdila organizátorka soutěže.

Loňský ročník byl zajímavý v tom, že téměř všechna významná místa obsadili členové rodiny. Jednalo se o první, druhé i poslední místo s nejmenší slunečnicí. Druhý totiž skončil tatínek Vojtěcha Cahy a poslední místo za minislunečnici velkou 20 centimetrů brala jeho čtyřletá sestra Adéla Cahová. Loni se soutěže zúčastnilo 38 místních lidí.