Asi patnáctka nadšenců se v Cejli přihlásila na výzvu vedení obce, které chce obnovit činnost sboru dobrovolných hasičů (SDH). Ti zde nefungují od osmdesátých let.

Cejle tímto způsobem do budoucna vyřeší i problém s jednotkou sboru dobrovolných hasičů (JSDH), kterou ze zákona zřizují obce za účelem požární ochrany. Pokud ji nemají, mohou ji mít zajištěnou z jiné obce. V Cejli tento postup ovšem podle starostky Pavlíny Novákové uplatnit nejde. Jednotku si budou muset zajistit sami. „Požární jednotku ze zákona musíme mít, proto jsem jednala s krajem a chtěla jsem uzavřít smlouvu na zajištění požární ochrany s Dolní Cerekví. Na kraji mi ale bylo řečeno, že to nelze udělat, protože jsme příliš velká obec," vysvětlila starostka Pavlína Nováková s tím, že v Cejli, kde žije kolem čtyři sta padesáti obyvatel, momentálně funguje pouze pětičlenná požární hlídka.

Ženy jsou vítány

Jednou z cest, jak mohou v Cejli činnost jednotky zřizované obcí obnovit, je právě založení sboru dobrovolných hasičů, tak jak ho lidé znají z většiny obcí. „Sdružení bude pracovat s mládeží, pořádat akce, jezdit na požární soutěže, a jakmile se dají dohromady, tak se z jejich řad vybere jednotka pro obec," přiblížil starosta Okresního sdružení hasičů Jihlava Jiří Bláha, který se v příštích dnech do Cejle vydá, aby obec seznámil s nutnými kroky, které budou muset kvůli obnovení sboru udělat.

„Se sborem je spojeno dost starostí, konkrétní činnost vychází ze stanov. Do Cejle se proto chystám. Konkrétní termín si ještě musíme domluvit," poznamenal Bláha. Pro založení sboru je nutné mít minimálně sedm členů, což podle všeho v Cejli splňují.

„Přihlásilo se nám asi sedm žen a zhruba stejný počet mužů. Naší vizí do budoucna je i práce s mládeží a malými dětmi," uvedla starostka Nováková, která si činnost hasičů v Cejli pamatuje z dětství. Jako malá totiž do sboru, než se zrušil, také chodila.

Ženy jsou podle Bláhy ve sboru vítány. „Na soutěže v požárním sportu jezdí čím dál více ženských týmů, které dosahují velice dobré výsledky," doplnil Bláha.

V Cejli přestali podle jeho informací dobrovolní hasiči fungovat v osmdesátých letech. Tehdy byl střediskovou obcí nedaleký Kostelec, který jednotku hasičů měl a zajišťoval požární ochranu okolním obcím.