„Budou tam regulérně bydlet. Chceme pomoct většímu zapojení klientů z denního a týdenního stacionáře do běžného života,“ vysvětlil náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Byt v ulici Matky Boží je poslední dům za branou ve směru od centra, kde bývala prodejna kol. Tam bude bezbariérové bydlení v přízemí. V Benešově ulici bude byt v patře. „Tento byt znamená i záchranu prostoru. Byly tam statické problémy, dojde k sanaci objektu,“ uvedl další náměstek primátora Radek Popelka (ANO).

Budoucí obyvatele těchto bytů už má stacionář vybrané, je jich osm a shodou okolností ani jeden z nich není z Jihlavy. „Byli vybráni na základě jejich zájmu, a také jsme zvážili, zda tento typ bydlení zvládnou,“ uvedla ředitelka stacionáře Eva Pohořelá. Klienti stacionáře, kteří tam budou bydlet, by si měli sami nakupovat, starat se o domácnost a v ideálním případě i najít zaměstnání, třeba jen na částečný úvazek. Po roce či dvou by pak někteří z nich mohli přejít na zcela samostatné bydlení.

Chráněné bydlení již v Jihlavě funguje pod hlavičkou Sdružení pro podporu a péči o duševně nemocné VOR Jihlava. „Je to současný trend, kdy se klienti dostávají do kontaktu s běžnou populací. I lokace jsou vybírány blízko živých center,“ řekl Popelka.

Najít firmu, která provede stavební úpravy, se povedlo až v druhém kole výběrového řízení. Práce, které vyjdou na tři a půl milionu, tak mohou začít. „Ceny nezpochybňuji, ale za tři a půl milionu by byl pěkný domek, kde by byly byty také. Ale pohybujeme se v městské památkové rezervaci, a to trochu komplikuje situaci,“ uvedl Výborný. Dotace budou ve výši pětadevadesát procent, musí se ale vše stihnout do konce září.

„V krajském městě Jihlavě a v jeho blízkém okolí celoroční pobytové služby pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením zcela chybí,“ uvedla k současné situaci mluvčí vysočinského krajského úřadu Jitka Svatošová. Kraj tedy investuje i do stavby domků transformovaného bydlení pro klienty krajských ústavů sociální péče. Lokalita na Brněnském kopci by mohla asociovat spojení s psychiatrickou nemocnicí, ale s tou nebude mít toto bydlení dle Svatošové vůbec nic společného.