„Voda Černého rybníka neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví. Důvodem je hojný výskyt sinic a velké množství chlorofylu,“ potvrdila krajská hygienička Martina Fišarová. A koupání v této vodní ploše hygienici nedoporučují ani v těchto dnech.

„Příčinou masového výskytu sinic je nejen teplo, ale i to, že už les nezadržuje tolik vody, co dříve. Do rybníku z lesa teče malý přítok, voda se proto často nevyměňuje, a sinice tak mají lepší možnost k rozmnožování,“ podotkl starosta obce Smrčná Josef Nechvátal.

Pro žáby a ryby, jež v rybníce žijí, je však současný stav vody mnohem lepší. „Je to dané přírodou, kterou ctím. Někdy musíme oželet svůj vlastní přepych,“ zdůraznil Nechvátal s tím, že lidé zákaz koupání ale moc neřeší.

K rybníku lidé a rekreanti jezdí hlavně o víkendech, když je pěkné počasí. „Není to už ale co dříve. Před deseti lety jen v blízkosti hráze rybníka stávalo až padesát aut,“ zavzpomínal starosta.

Před deseti lety tuto vodní plochu stát vrátil hraběti Kinskému, který jej využívá k rybářským účelům. „Nemůžeme mu to zazlívat, ale tím pádem jsou do vody vnášeny určité látky, a i díky nim dochází k rozvoji sinic. Před lety to byl krásný rybník,“ dodala Fišarová.

Kromě sinic má v současné době rybník i nižší hladinu. „Je vypuštěný o jednu třetinu a měl by být vypuštěný až o polovinu. Nachází se totiž v druhém stupni povodňového nebezpečí. Důvodem je jeho havarijní stav hráze. Dle soudního znalce přes rybníky by se hráz mohla propadnout,“ sdělil starosta Nechvátal s tím, že hrabě Kinský však plánuje získat dotaci na opravu hráze.

Poblíž hráze v katastru obce Smrčná stojí pouze jedna chatka. V blízkosti pravé strany rybníka je jich potom ještě čtrnáct a zhruba v polovině rybníka na levé straně stojí pouze jedna osamocená chata. Každou tuto budovu má dohromady ve vlastnickém právu několik měst a obcí z Vysočiny. „Počet chatek v našem katastru zvyšovat nebudeme. Nemáme zájem chatařům prodávat plochy v okolních lesích,“ ujistil starosta.

Nové a modernější chatky s oploceným pozemky jsou v katastru obce Větrný Jeníkov. „Náš uzemní plán umožňuje rozšíření ve formě rezervy asi o dvě až tři chaty a více už ne. Není to, že nechceme, ale životní prostředí si toto hlídá. Rozšiřováni chatových oblastí na úkor přírody už není tak podporováno. Ani jeden z pozemků není ve vlastnictví městyse,“ vyjádřila se starostka Větrného Jeníkova Martina Lisová.

V katastru Větrného Jníkova se nachází i informační tabule krajských hygieniků sdělující například i zákaz koupání. „Informační tabule je umístěná na kraji lesa ve směru od Větrného Jeníkova. Jedná se totiž o koupací plochu, která je v seznamu Ministerstva zdravotnictví, a ty musíme ze zákona kontrolovat. U všech rybníků se odebírají vzorky a stanovují se mikrobiální ukazatele,“ vysvětlila hygienička. Spolu s jedním hygienikem k vodní ploše vždy jede i jeden pracovník Zdravotního ústavu, v jejichž laboratořích se kvalita vody zkoumá.

Ačkoliv se tedy Černý rybník nachází v rekreační oblasti, tak jeho majitel jej využívá k chovu ryb. „Na Vysočině nemáme žádnou plochu jenom ke koupání, pokud to tedy není koupaliště,“ dodala Hygienička Fišarová.

Od loňského roku vede od smrčenské hospody k Černému rybníku naučná včelí stezka. Slavnostně ji loni v červnu otevřel prezident Miloš Zeman, když v rámci návštěvy Kraje Vysočina zavítal do Smrčné.