Po dlouhých deseti letech se do Jihlavy vrací slavný cirkus Humberto a s ním i zvěřinec s více než padesáti jedinci. Největší pýchou jsou tři indičtí sloni. Ti se včera prošli po jihlavském Masarykově náměstí v rámci akce propagující cirkusová vystoupení. „Jsme moc pyšní na to, že tu máme v repertoáru tři sloní slečny. Nejstarší Máje je čtyřicet let, Deli je dvacet pět a Lajce je dvacet," popsal chloubu cirkusu Hynek Navrátil, syn principála cirkusu, který ho jednou po svém otci převezme. Mladý nástupce dokonce připojil i historku. „Jednou nám šla paní v Bratislavy poděkovat za vystoupení a Deli jí sežrala kabelku. Chudák paní si potom musela znovu vyřizovat nějaké doklady, zachránili jsme jen torzo," připojil zajímavost Navrátil. Jak prý vidí volně položenou věc, sáčky a další předměty, hned po tom jdou.

Jinak jsou slonice perfektně vycvičené. Včera se o tom přesvědčily desítky dětí na jihlavském náměstí, kde si slonice mohly pohladit a nakrmit.

Kromě slonic se návštěvníci mohou těšit také na ukázku drezury řady dalších zvířat. Vystoupí medvědi na koloběžkách či skateboardech, smečka somálských lvů nebo africké zebry a asijské lamy. Kromě zvířat jsou na programu výstupy žonglérů, klaunů a akrobatů.

Lidé se vrací

Na cirkus Humberto se lidé rádi vrací. To ostatně potvrzuje také Navrátil. „V každém městě máme už své publikum, které nás sleduje na netu a rádi se přijdou podívat. Potom k nám chodí lidi, že nebyli třeba čtrnáct let v cirkusu," upřesnil Navrátil, který se věnuje drezúře medvědů, zeber a poníků a letos má také na starosti devítiměsíční lvíčata. „S těmi ovšem zatím vystupujeme jenom pomálu. A také dělám artistiku, přesněji řečeno stoje na rukou," doplnil Navrátil. Navrátil mladší ovšem trénuje i s exotickými zvířaty, která jsou zatím doménou principála a otce Hynka Navrátila. „Až táta nebude chtít, cirkus po něm jednou převezmu," uzavřel téma Hynek Navrátil mladší.

V Jihlavě odehraje cirkus celkem deset představení. Ve všední dny se konají vždy od 17 hodin, o víkendu potom od 16 hodin. Výjimkou je Velikonoční pondělí, kdy má cirkus volný den, a potom také poslední neděle 7. dubna, kdy se začíná už v 11 hodin dopoledne.