Přibližně dvě stě padesát let staré obrazy jsou malované olejovými barvami na plátno napnuté na dřevěném rámu. Kromě obrazů se z někdejší jezuitské koleje v Telči dochovaly pouze skříně z jezuitské lékárny.

Mezi generály je známý ten vůbec první, svatý Ignác z Loyoly, které byl zároveň zakladatel řádu, pro Čechy je zajímavý obraz Františka Retze, který byl jediným generálem českého původu. „Těšil se v Čechách velké úctě, provedení jeho obrazu je kvalitnější a rámování je bohatší než u ostatních obrazů,“ doplnila Hamrlová.

Po zrušení jezuitského řádu visely obrazy v předsíni radnice v Telči. V únoru 1919 se pak přesunuly do depozitáře muzea. „Byly uloženy v zámecké kapli, kde podmínky nebyly nejlepší. Díky finančnímu příspěvku kraje se dva už podařilo zrestaurovat,“ uvedla Helena Grycová, vedoucí telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava.

Zatím není vybrané místo, kde obrazy budou do budoucna, ale není to nijak zásadní otázka. „ Hlavní je, aby muzeum uchovalo sbírky pro další generace,“ podotkl historik Martin Kos z Muzea Vysočiny Jihlava.

Umístění obrazů ještě komplikuje stěhování telčské pobočky Muzea Vysočiny. „Za týden bude slavnostní otevření nové pobočky, která je dočasně na několik let přemístěna do univerzitního centra Masarykovy univerzity, což je bývalá jezuitská kolej,“ připomněl Ladislav Seidl z hejtmanství a dodal: „Přesouváme se tam z důvodu rozsáhlého projektu obnovy zámku.“ Zároveň se hledá nové sídlo muzea, mohl by to být současný domov pro seniory.

Oprava dvou obrazů vyšla na 270 tisíc korun, postaral se o ní akademický malíř z Prahy Jakub Kándl. Sehnat finance na restaurování dalších obrazů by mohlo být snazší, sbírku se totiž podařilo učinit kulturní památkou. Kos prozradil, že muzeum aktuálně usiluje o grant od Ministerstva kultury.

Mít v muzeu kulturní památku je pro Kraj Vysočina čest. „Sbírkových předmětů mají naše instituce poměrně velké množství různého data vzniku a jsou v různé kondici. Aby se obrazy staly kulturní památkou je spíše mimořádná záležitost,“ řekl Seidl a dodal, že jihlavské muzeum žádnou jinou kulturní památku nemá. Na Jihlavsku je kulturní památkou například plastika Ježíše Krista v Polné.

Alespoň některé obrazy by se měly objevit na tematické výstavě, která se v Telči chystá na rok 2020. Vyvrcholí tím pětiletý výzkumu, který se věnoval působení jezuitů v Telči. Výstava bude v jezuitské koleji a obrazy se tak vrátí na své místo, jak připomněla Hamrlová.