Dopolední hodiny může veřejnost využívat proto, že vzhledem k situaci nemají plaveckou výuku děti ze základních škol. V bazénu v tu dobu ale bývá lidí jako šafránu. „Lidé nejsou zvyklí v tomto čase využívat plavání pro veřejnost. Svojí roli tam hrají určitě i pracovní povinnosti, jiné činnosti a školní docházka pro žáky i studenty,“ vysvětlil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které bazén provozují. Veřejnost chodí spíše v obvyklých ranních nebo večerních hodinách.

Svoji roli mohou hrát i obavy z nákazy koronavirem, někoho odrazují bezpečnostní a hygienická opatření. A svojí roli hraje i závěr roku. „Z dlouhodobého hlediska patří prosinec mezi slabší měsíce. Lidé v tuto dobu pečou cukroví, shánějí dárky, navštěvují kulturní a společenské akce, takže prostě mají jiné aktivity,“ vypozoroval Málek. V úplném závěru roku se pak veřejnost do bazénu vrací.

Mimořádné plavecké hodiny pro veřejnost platí zatím do konce prosince, pak se uvidí. Mohou se vrátit školy, na druhou stranu ale není nikde psáno,že zůstanou bazény otevřené.

Děti zákaz plavání nijak netěší. Například v jihlavské Základní škole T. G. Masaryka se plavecký výcvik týká dvou ročníků na prvním stupni. „Třetí ročníky plavecký výcvik stihly čtyřikrát a žáčci jsou velmi smutní, že nemohli pokračovat, plavání je velmi bavilo. Čtvrté ročníky výcvik ani nezahájily,“ posteskla si zástupkyně ředitelka Markéta Pfeiferová. Vzhledem k situaci ve škole nechystají žádné akce. Jejich případné zrušení by totiž pro děti bylo velkým zklamáním. Větším, než když se nic nenaplánuje.

V ZŠ Jungmannova je pak plavecká výuka naplánovaná a to od patnáctého února. „Tělesnou výuku máme nastavenou jako blokové vyučování a trávíme jí za každého počasí venku, věnujeme se turistice,“ uvedla ředitelka Ivana Málková.

Například v Základní škole Cejle chtějí začít s plaveckým kurzem čtyřiadvacátého února. I tam ale bude změna. „Dříve se vždy Cejle účastnila kurzu spolu s Dolní Cerekví. Plavecká škola nám nyní sama nabídla, že bude možné, na základě řady proticovidových opatření, aby Cejle využila bazén na ZŠ Demlova jen pro své žáky,“ uvedla ředitelka Gabriela Nováková. „Určitě nemáme v plánu plavecký kurz pro žáky rušit, pokud nebude zrušen dalšími vládními nařízeními,“ dodala.