Zastupitelé budou vybírat z pěti možných variant, které pro ně zpracovávají architekti firmy HC Logic Přemysl Zeman a Petr Kazda. „Byli jsme osloveni, abychom připravili analýzy a vyhodnotili varianty způsobu realizace Horáckého zimního stadionu. Původně jsme mysleli, že budeme pouze vyhodnocovat stávající návrhy, ale po dohodě se zadavatelem jsme vypracovali další varianty," řekl architekt Petr Kazda.

První variantou je prostá oprava, o níž se už v minulosti dlouze hovořilo. Pokud by byla vybrána tato verze, stávající stadion by se pouze zrekonstruoval. Další – již známou – možností je studie architekta Antonína Buchty, jež se chce se vejít do současného stavebního povolení a nepočítá se v ní s parkovištěm. Architekti Kazda a Zeman přišli s nápadem, který pracuje se dvěma verzemi – s malou a velkou halou. Větší hala by pojala čtyři tisíce diváků, menšío tisíc lidí méně. „V obou případech se jedná o výstavbu nové haly s parkovacími místy a komerční plochou v místě stávající haly. Dle mého názoru je nemyslitelné, aby se ve třetím tisíciletí stavěla hala bez parkovacích míst. Rozhodovat o tom ale budou zastupitelé," pravil Kazda. Další jejich idea je výstavba multifunkční horácké arény „na nové louce". Tu by ale podle náměstkyně primátora Jany Mayerové (ANO) Jihlava nemohla postavit bez „významné externí finanční pomoci jiných subjektů".

„Kolem desátého března bychom měli od architektů dostat první kompletní pracovní verzi pěti variant i s provozními náklady, k níž se vyjádří pracovní skupina a řídící výbor. Pracovní skupina bude dána v nejbližších dnech dohromady," uvedla Mayerová. Na základě poznámek skupiny a řídícího výboru architekti přepracují pracovní verzi, aby mohla být předložena na mimořádném dubnovém zasedání zastupitelstva. Ti pak budou vybírat jednu z pěti variant. Řídící výbor byl minulý týden rozšířen o jednatele hokejového klubu HC Dukla Bedřicha Ščerbana. Ve výboru jsou dále náměstkyně Mayerová a náměstek Vratislav Výborný (ČSSD).

Investiční plán města Jihlavy na deset let dopředu by měl být představen spolu s problematikou HZS. Připravuje ho radní Daniel Mayer (ANO) společně s odbory magistrátu a všemi náměstky. „V Jihlavě neřešíme jenom Horácký zimní stadion nebo multifunkční halu, ale i 262 dalších investičních akcí," dodal radní Mayer. Navíc lidé radnici žádají také o nové chodníky či silnice.

ZUZANA RODOVÁ