Trať má splňovat pravidla, která pro FCC platí ve všech zemích. Díky tomu se na startovní čáře objeví evropská špička. „Zaregistrováno je 110 soutěžících, kteří jsou přibližně z poloviny cizinci a a poloviny Češi,“ uvedl organizátor Viliam Klein. Jedním z účastníků bude letošní mistr Evropy Petr Moleš.

Předvést své hasičské dovednosti se kromě profesionálních hasičů chystají také dobrovolní, kteří budou reprezentovat některá města a vesnice na Vysočině. Své zástupce vyšlou dobrovolníci z Telče, Třeště a Hodic na Jihlavsku. „Jdeme to zkusit a porovnat síly s evropskou elitou,“ prozradil Rostislav Budař z Třeště. Časový limit pro dokončení klání činí čtyři minuty pro muže a šest minut pro ženy. I pro ně zůstává dráha stejná.

Ilustrační snímek
Po dálnici kličkoval opilý řidič, pak utíkal policistům

Účastníci závodu poběží ve vlastním obleku, přilbě a obuvi, dýchací přístroj jim přidělí pořadatelé akce. Na startu mohou pouze přešlápnout pouze jedenkrát, druhý špatný pokus znamená diskvalifikaci. Trať začíná u paty věže, kde závodník musí s téměř dvacetikilovou hadicí, sbalenou do harmoniky, vyběhnout do třetího patra. Tam ji odloží do připraveného boxu. Dalším úkolem je vytažení hadic na věž, pokud tak soutěžící neučiní do tří minut, budou ze závodu vyloučeni. Při sestupu z věže je třeba šlápnout na každý schod, jinak závodníky čeká časová penalizace.

Třetí disciplínou je takzvaný Kaiser box, hasiči mají za úkol přemístit pomocí úderů kladiva závaží na konec dráhy. Toho docílí tak, že nohama stojí obkročmo nad vodící kolejnicí. Při porušení pravidel opět hrozí dvousekundová penalizace. Předposlední překážku v podobě slalomu a natažení vodního vedení soutěžící překoná tak, že proběhne mezi kužely a uchopí proudnici, která je napojená na zavodněné hadicové vedení. Proudem vody pak shodí za dveřmi stojící terč.

Poslední disciplínou je přenesení osmdesátikilové figuríny, kterou musí hasiči přenést do cíle tak, aby se alespoň patami dotýkala země. Zároveň se k ní také musí chovat tak, jako by šlo o živého člověka. Soutěžit se bude také v kategoriích štafeta a tandem.