To, že pracovníci zoo do pavilonu sázejí první rostliny, znamená, že už se bude brzy otevírat.

„Papája vyrostla v expozici vodních želv, je skutečným rekordmanem. Z každé rostliny se sklidí až sto kilogramů plodů. Pro jejich chuť je také nazývána cukrovým stromem," přiblížil mluvčí jihlavské zoologické zahrady Martin Maláč.

Právě některé vodní želvy jako jedny z prvních zvířat nový tropický pavilon osídlí. „Dále jeden druh krokodýlů, které už má pro nás partnerská zoo přichystané k odvozu, a pak zvířata, která máme v zázemí v zoo, jako jsou užovky červené, čínské, korálovky a podobně," vyjmenoval Maláč. Celkem bude v pavilonu kolem sedmdesáti nových terárií.

Podle nejčerstvějších odhadů zoo by se měl moderní pavilon pro návštěvníky otevřít začátkem letošního prosince. „Přesný termín otevření pavilonu ale zatím plánujeme. Otevření pavilonu bude samozřejmě slavnostní, už jen proto, že bude z výstavby projektu s názvem Zoo pěti kontinentů poslední a zároveň největší a nejatraktivnější," poznamenal mluvčí zoo. V této chvíli pracovníci zahrady vše připravují tak, aby do pavilonu mohli začít stěhovat první zvířata. „Což by mělo být na přelomu října a listopadu," upřesnil Maláč.

Zvenku vypadá pavilon jako tělo plaza pokryté šupinami. Uvnitř by si měl návštěvník připadat jako v džungli, ve které nechybí část vraku letadla zarostlá vegetací, řeka s mohutnými kmeny plná krokodýlů, umělý vodopád nebo také příbytek lidožroutů.

„Návštěvníci se v novém pavilonu plazů projdou vlastně po všech kontinentech, tato expozice není věnována žádnému konkrétnímu světadílu. Kromě plazů tam uvidí například i nejrůznější druhy hmyzu, obří pavouky, stonožky nebo šváby," řekl už před časem architekt Jaroslav Huňáček, který je autorem všech nových pavilonů v rámci projektu Zoo pěti kontinentů.

Tropický pavilon je poslední stavba z uvedeného projektu, který stál 135 milionů korun. Náklady na samotný tropický pavilon je 36 milionů korun. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Výstavba všech objektů Zoo pěti kontinentů začala na podzim roku 2011, kdy se zahájila stavba Expozice žiraf a afrických kopytníků. Ta stojí v prostorách sadu, který spojuje nový vstupní areál se starou expoziční částí zoo. U pavilonu nechybí ochozy s vyhlídkami. Návštěvníci se tak mohou dívat nejvyšším obyvatelům žirafám téměř z očí do očí. Tři žirafí mladíci zastupují dva poddruhy žirafu síťovanou a žirafu Rothschildovu.