Víťovi dovolená u moře nevadí, po třech dnech se ale začíná nudit. To na horách nehrozí, shodují se oba. „Možná tím, že jsme s rodinou a partou kamarádů objevovali už od malička naši republiku s batohem na zádech a pohorkama na nohách, zdá se mi turistika přirozenějším způsobem dovolené,“ říká Katka a dodává, že výhledy zkrátka stojí za tu námahu vyškrábat se na kopec.

Nejkrásnější v Česku prý jsou Bílé Karpaty, Jeseníky, Javorníky, Beskydy nebo Šumava. Skvělé jsou i Žďárské vrchy. Přesto ale má turistika na Slovensku nebo v rakouských Alpách úplně jiný rozměr. „Nejvíce se mi asi líbilo procházet v rumunském Banátu vesničkami staročeských usedlíků,“ dodala mladá dívka.

Oba s úsměvem vzpomínají na loňský rok, kdy byli s přáteli v Alpách, putovali po vrcholcích Totesgebirge a dostali se až na vrchol Elm 2128 metrů nad mořem. Jeden z přátel pak k překvapení ostatních z napěchovaného batohu vytáhl čtyři piva ve skle, se kterými překonával žebříky a ocelová lana. Víťa si z tohoto výletu pak pamatuje, jak cestou zpět spěchali, aby nešli nebezpečný sestup po tmě. „Nejnebezpečnější pasáže jsme zvládli ještě za světla, dolů už jsme však došli úplně po tmě,“ uzavřel.