Test jsem si na vlastní kůži vyzkoušel i já. „Děláme tady rychlotest. To znamená, že je to test z kapky krve z prstu, výsledek je do deseti až patnácti minut. U normálních krevních odběrů se čeká delší dobu, někdy až týden," informovala mě vedoucí regionálních týmů občanského sdružení Rozkoš bez Rizika Petra Hamerníková. Po sdělování informací se mnou vyplnila krátký formulář, ve kterém jsem mohl uvést jméno, nebo například i přezdívku.

Testování probíhalo uvnitř sanitky, kde měla asistentka připraveno vše potřebné pro testování. Během přípravy injekčního pera, pomocí kterého odebírá kapku krve z prstu, jsem sestřičce sděloval, že běžný odběr krve není zrovna mým oblíbeným šálkem kávy, ale že se odběru kapky krve nebojím. „Vidíte a to někteří říkají, že je toto odebírání ještě horší," strašila mě asistentka.
Kapku krve jsem přesunul na plastový test a po deseti minutách působení jsem znal výsledek, který byl samozřejmě negativní. Za otestování jsem dostal také dárek v podobě krabičky s nápisem Sada správného muže, která obsahuje prezervativ a lubrikační gel.

Pokud máte tedy jakékoliv podezření či strach z možného nakažení, nechte se otestovat. Zabere vám to minimum času a budete vědět, jak na tom jste.

Počty pacientů s HIV se totiž každým rokem zvyšují. „Rok 2015 byl za celou dobu vůbec nejhorší a od ledna do března v roce 2016 bylo prokázáno 25 nových případů HIV. O rok dříve šlo o 64 případů, takže prognóza letošního roku by mohla být horší než minulý rok. Nejvíce nálezů je v Praze, ale problém je ten, že většinou se lidé bojí testovat ve svém kraji, a proto jezdí do Prahy, kde mají vyšší anonymitu při testování. Nejlépe je na tom Vysočina," dodala Hamerníková.

TOMÁŠ KUCEJ