Problém s rekonstrukcí ulice přiznal na konci října končící náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD). „Oproti původnímu oficiálnímu stanovisku VAS, že je tam všechno v pořádku, se při prvních kopnutích do země zjistilo, že je v místě zborcená kanalizace a špatné vpusti,“ okomentoval stav prací, které začaly na konci září.

Projektová dokumentace ale s pracemi na kanalizaci vůbec nepočítala a tak se opravy zastavily. Město tak spolu s Jihlavskými vodovody a kanalizacemi nyní nastalou situaci řeší a hledá vhodné komplexního řešení nejen rekonstrukce kanalizace, ale i vodovodního řadu. Jedná nejen s VAS, ale i se Svazem vodovodů a kanalizaci Jíhlavsko (SVAK), se kterým mimo to stále probíhají vleklá soudní jednání.

Havlíčkobrodská radnice.
Věžnice se přejmenovat nechce, tak změní úřady

„Od VAS, resp. od SVAKu jsme dostali dva návrhy, ani jeden podle nás ale neřeší havarijní situaci,“ informoval současný náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS). Konkrétně šlo o přeložku kanalizace nebo o rekonstrukci kanalizačního řadu, která by začala nejdříve za půl roku. „To v krátkém termínu neřeší, že máme otevřenou stavbu bez povrchu,“ dodal.

Vedle Laštovičky se v řešení situace angažuje také náměstek Jaromír Kalina (KDU-ČSL). „Byli jsme v šoku, že VAS nechce havarijní stav řešit,“ uvedl k prvním jednáním s provozovatelem kanalizace. Aktuálně chybí asi sto metrů potrubí. Je nutné propojit fungující části kanalizace. Pak by se zřejmě vše zasypalo a na jaře by se pokračovalo, mohlo by se také začít rekonstruovat potrubí po částech. „Naším cílem je najít řešení, které bude nejrychlejší, ale takové, abychom se ke kanalizaci nemuseli vracet,“ vysvětlil Kalina.

VAS se údajně letos v dubnu vyjadřovala jen k rekonstrukci povrchu komunikace a chodníků, kdy zdůraznila, že nesmí dojít k úpravám stávající kanalizační stoky nebo vodovodního řadu. „S dotazem na stav kanalizace byla VAS kontaktována poprvé až v okamžiku, kdy byla již prováděna rekonstrukce povrchu vozovky. Tehdy byla provedena i prohlídka kanalizace TV kamerou a bylo zjištěno, že kanalizace bude vyžadovat rekonstrukci,“ uvedla mluvčí VAS Iva Šebková.

Výsledky kamerových zkoušek kanalizace město v pátek obdrželo a následně se včera konala další schůzka, tentokrát již byla ohledně havarijní řešení situace. „Ze schůzky vyplynuly tři varianty řešení. Během zítřejšího dne by mělo být rozhodnuto, která varianta řešení bude vybrána,“ řekl v pondělí večer mluvčí radnice Martin Kukla. Konkrétnější však nebyl.

Ilustrační foto
Lidé mohou pomoci řidiči autobusu ze Stonařova