Do spletitých uliček se vydávají pracovníci firmy Deratex spolu s pracovníky oddělení podzemí. Občas škrtnou helmami o nízký strop, jinde cítí nepříjemný zápach. A bez baterek nevidí ani na krok.

Při své práci sbírají staré krabičky s jedem a na jejich místo pokládají nové, na první pohled jiné tuby. „Nové staničky jsou uzamykatelné. Když je kočka šikovná, tak si otevře i uzavřenou krabičku, do této nové nádoby se ale už nedostane,“ vysvětlil deratizátor Dominik Zahnaš.

V Jihlavském podzemí jsou hlavně potkani, jejich počet se ale jen obtížně odhaduje. Například v Praze připadá na každého obyvatele čtyři až pět potkanů. „V podzemí byly položeny desítky nástrah, v celé Jihlavě to budou stovky. Nejvíce v šachtách a podobných prostorech, kde je nepořádek,“ dodal Zahnaš.

Potkan po konzumaci návnady nezahyne hned, podle okolností to bývá za sedm až deset dní. Mezitím se může dostat zcela jinam, než kde se běžně pohyboval. „Nástraha má i monitorovací efekt, když je to ožrané, tam vidíme, že tu něco bylo a že to má smysl sem umisťovat,“ řekl závěrem Zahnaš.