Ta by zanedlouho mohla vyrůst nedaleko heliportu nemocnice a domova s pečovatelskou službou v oblasti Za Prachárnou.

„Školku z montovaných modulů pro sto dětí by specializovaná firma byla schopná postavit ve velmi krátkém časovém horizontu,“ řekl náměstek primátora Radek Vovsík (ODS).

První děti by si v ní podle plánu mohly hrát už během září příštího roku. Záležet bude ale na tom, jestli zastupitelé na její výstavbu uvolní potřebné finanční prostředky.

Stavba montované školky by podle odhadů vyšla přibližně na deset milionů korun. Lokalita Za Prachárnou byla pro výstavbu školky z modulů vybraná jako nejlepší, ze šestice uvažovaných možností. „Na místo je relativně dobrý příjezd a dostupnost MHD,“ vypíchl klady Radek Vovsík. Trochu nevýhodou ale je, že silnice, u které by mateřská školka měla stát, je jednosměrná.

Kromě lokality Za Prachárnou radní vybírali ještě z těchto možností: školka mohla stát ve Vrchlického ulici naproti heliportu, v Hruškových Dvorech, Mlýnské, Dvořákově ulici a U Cvičiště.

Rodiče dětí by výstavbu nové školky ve městě jednoznačně uvítali. „Montovaná školka by mi nevadila. Důležité je, aby v ní měly děti vše, co potřebují,“ míní maminka dvouleté Natálky Irena Váchová. Aby školka nevypadala jako nevzhledná krabice, mohli by jí podle Ireny Váchové například vyzdobit sprejeři. „Nakreslit by na ni mohli třeba motivy z večerníčků,“ dodala mladá maminka.

Jihlava není první město, kde by montovaná školka nebo škola stála. Zkušenosti s ní už mají v Mukařově ve středních Čechách.

„Jsme s ní spokojeni,“ uvedla ředitelka školy Jana Novotná. Podle ní je srovnatelná s normální školou. Nejen velikostně, ale i co se týče hlučnosti. „Určitě bychom ji proto doporučili i ostatním obcím a městům. Jediný maličký problém, který jsme v objektu zatím zaznamenali, je zima od země. To se ale dá poměrně lehce odstranit,“ doplnila ředitelka školy.

Životnost mobilních školek je až třicet let

Novou mobilní školku by měla do Jihlavy dodat společnost Algeco.
Deník se na pár otázek zeptal obchodního ředitele společnosti Tomáše Kaňovského.

Jak je montáž takové školky náročná? Jak dlouho trvá její výstavba?
Výstavba trvá, od projektové přípravy až po předání stavby, obvykle přibližně asi 45 kalendářních dnů. Je až o tři čtvrtiny rychlejší než klasická výstavba. Doba výstavby záleží ale na tom, jestli je objekt určen k trvalému, nebo dočasnému užívání .

Když už školka bude stát, je těžké ji upravit?

Ne. Stavbu je možné realizovat prakticky kdekoliv a je také snadné ji přemístit. Může se rychle upravit, rozšířit či zmenšit podle aktuálních potřeb. Dokonce se může pozměnit i účel jejího využití. Flexibilita a mobilita modulárních staveb je jeden z našich hlavních trumfů. Dodáváme investorovi objekt na klíč se vším potřebným, včetně vnitřního vybavení.

Jaká je životnost takových mobilních zařízení?

Životnost jednotlivých modulů dosahuje zhruba patnáct let. Po úpravě pak dalších patnáct. Investor si může vybrat. Buď si může moduly koupit, nebo v případě dočasné potřeby pouze pronajmout.

Kde se montované objekty vyrábějí?

Moduly kompletně vyrábíme v České republice ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Vedení města hledalo nejjednodušší řešení

Přibližně čtyři sta míst chybí nyní ve školkách v Jihlavě. V současné době má krajské město místo pro 1 311 dětí.

Pokud by se nepodařilo navýšit kapacitu, nedostalo by se v příštím roce do mateřské školky 412 kluků a holek.

Navýšit kapacitu se město snaží už několik let. Zlepšit situaci by alespoň trochu mohla výstavba nové mateřské školy v lokalitě Za Prachárnou. Vejít by se do ní mělo sto dětí.

„Navýšení kapacity ve školkách v Jihlavě bychom jednoznačně uvítali. Místo jedné školky pro sto dětí bychom ale potřebovali alespoň dvě,“ míní ředitelka Mateřské školy Mozaika Jarmila Bučková.

„Za sebe, jako osobu, ale musím říci, že se mi kontejnery nelíbí. Dolině by určitě více slušela nová školka,“ doplnila ředitelka.

Vedení města výstavbu mobilní školky vybralo jako nejlepší možnost, jak počet míst ve školkách v Jihlavě rychle navýšit.

„Snažili jsme se ale i najít prostory v základních školách, které by se daly pro mateřské školy adaptovat. To se nám ale nepodařilo,“ řekl náměstek primátora Radek Vovsík (ODS).

Vedení města také navázalo kontakt se soukromým podnikatelem, který nabízel výstavbu mateřské školy a její následný pronájem.