Počet bezdomovců v Jihlavě roste. Zatímco minulou zimu jihlavská městská policie evidovala čtyři desítky lidí bez střechy nad hlavou, dnes je to osm desítek. Podle ředitele jihlavských strážníků Jana Frence k nárůstu bezdomovců ve vysočinské metropoli přispívá existence protialkoholní záchytné stanice.

„Na záchytku svážejí opilce jak státní, tak městské policie z celého kraje. Problém je v tom, že když lidé bez domova vyjdou ze záchytky, už se nevrátí tam, odkud je policie přivezla, ale najdou si útočiště tady v Jihlavě," vyjádřil se Frenc. „My je nemůžeme naložit a odvézt zpátky, ve chvíli, kdy je ráno v sedm propustí ze záchytky, jedná se už o normálního občana a my s tím nemůžeme nic dělat," dodal.

Nejčastěji se pak bezdomovci potulují po autobusovém nádraží, u velkých obchodů a na sídlištích. „V okolí supermarketů žebrají a na sídlištích hledají panelové domy, které nemají uzamčené vchody, a ubytovávají se tam na chodbách za výtahovými šachtami," přiblížil Frenc.

Dříve byly nejčastějším útočištěm bezdomovců objekty Nemocnice Jihlava. Jenže ta si od loňského listopadu zařídila ostrahu pomocí bezpečnostní agentury. „Bezdomovci obtěžovali pacienty a také náš personál, sestřičky se často v noci bály chodit po chodbách," řekl provozně-technický náměstek nemocnice Alexandr Filip.

Nyní je situace klidnější. „Ubylo drobných krádeží, kdy se kradly toaletní papíry, žárovky nebo desinfekce. Ale samozřejmě všemu zamezit nejde. Minulý týden nám zrovna někdo posprejoval toalety a chtěl ukrást umyvadlo, což se mu nepodařilo, protože byl vyrušen. Stihl tedy jen odmontovat hadice," řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Pozitivní ohlasy na hlídače jsou od personálu nemocnice. „Na urgentním příjmu ubylo bezdomovců, a to i celkově po chodbách. Hlídací služba se osvědčila hlavně jako preventivní věc bezdomovci nevědí, v kolik hodin hlídači procházejí areálem, takže jich celkově ubylo," dodala Zachrlová.

I když se počet výjezdů do nemocnice kvůli bezdomovcům díky hlídací agentuře snížil, i tak podle Frence v zimě není den, kdy by strážníci k nějakému případu nevyjížděli. „Na druhou stranu my můžeme zasáhnout pouze tehdy, když něco dělají, tedy porušují zákon nebo vyhlášku. Když pouze sedí na autobusovém nádraží a zapáchají, není důvod, abychom je vykazovali," uzavřel Frenc.