Právě pro ně připravili na oddělení brožuru, která jim zodpoví, veškeré potřebné otázky. Ženy se tak například dozví kdy jet do porodnice, co si mají vzít s sebou a v neposlední řadě zde jsou napsané také všechny důležité kontakty.

„V průměru u nás rodí dvě ženy, které hovoří vietnamsky, měsíčně. To byla pro nás motivace, abychom jim dali veškeré potřebné informace také v jejich rodném jazyce," přibližuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Alena Valová s tím, že ženy se v příručce dozvědí, kdy jet do porodnice, co si vzít s sebou pro sebe i pro miminko a veškeré informace o přítomnosti otce u porodu, aby měly dostatek času si vše zařídit. Na dvaceti stránkách nechybí ani kontakty jak do porodnice, tak na dětské oddělení.

Obliba stoupá

Brožura byla spolufinancována z prostředků Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí. „První kusy byly na Pracovišti na podporu integrace cizinců již rozebrány a je o ně velký zájem," dodává Valová.

Jihlavská porodnice je v posledních letech stále oblíbenější nejenom u žen z Jihlavska a z celé Vysočiny, na svět zde přivádějí děti i ženy z Prahy, Brna a dalších měst. Pochvalují si přístup, péči a také nově opravené porodní pokoje. V roce 2013 eviduje nemocnice 1064 porodů, loni jich bylo už 1163.

Monika Zachrlová