Vítězné hnutí ANO aktuálně spíše vyčkává, nemá totiž jinou šanci. „Ostatní subjekty nechtějí vést žádná další jednání, dokud se nerozejdou s Fórem Jihlava,“ potvrdil Deníku dosavadní náměstek jihlavského primátora a lídr hnutí ANO Radek Popelka a dodal: „Někteří účastníci vyjednávání se však už nyní nestačí divit, co Fórum Jihlava dovede vymyslet.“ Jako příklad uvedl návrhy na neuvolněnou primátorku na mateřské dovolené nebo jedenáct uvolněných radních. „Já vůbec nevím, kde tato fáma vznikla. Už půl roku říkám, že by v takovém případě šel na mateřskou manžel,“ reagovala Karolína Koubová z Fóra Jihlava. Právě ona je aktuálně největší aspirantkou na post hlavy krajského města.

Včera večer probíhalo v Pirátském centru jednání mezi Fórem Jihlava, ODS, KDU-ČSL a koalicí Žijeme Jihlavou, kterou tvoří TOP 09, piráti a zelení. „Je to jen další z povolebních vyjednávání, nemáme za cíl již nyní vše definitivně rozhodnout. Je ale možné, že podepíšeme memorandum o spolupráci a dále budeme jednat jen mezi sebou,“ odhadla pár minut před začátkem Koubová. V takovém případě by se pak už jednalo jen o jménech náměstků a primátora či primátorky.

Vítěz subjekt z komunálních voleb na tomto jednání ale nebude. „Hnutí ANO má i nadále zájem sestavit funkční koalici demokratických stran pro celé volební období,“ ujistil však Popelka a připomněl, že matematických modelů nové koalice je teoreticky celkem pět. Aktuálně je ale zároveň nejvíce pravděpodobný ten, který vítězné hnutí ANO pošle do opozice. Stejně jako před čtyřmi lety. I přes 22,6 procenta hlasů ve volbách.

V komunálních volbách propadla ČSSD, získala jen dvě křesla v zastupitelstvu. Zbraně ale rozhodně neskládá. „Formulovaná koalice je naprosto nesourodý celek, kterému nedávám velké šance,“ řekl před pár dny Martin Hyský, který byl na kandidátce sociální demokratů nejčastěji křížkován.

Jeho názor ovšem není ojedinělý. Vzhledem k tomu, že se koalice Žijeme Jihlavou skládá ze zástupců TOP 09, Strany Zelených a Pirátů, vládlo by Jihlavě v podstatě šest subjektů. Ozývají se tak obavy z příliš křehké koalice. „Naše uskupení ctí jednotu a soudržnost. Jsme dlouhodobě konzistentní a máme jeden názor,“ odpověděl na dotaz Deníku lídr Žijeme Jihlavou Vít Zeman, jehož domovskou stranou je TOP 09.